Yatırım yapmaya başla!

Çinli Apple Tedarikçisinin İşçi Çalıştırma Koşulları Skandal Yarattı!

Teknoloji devi Apple, Çin tedarikçisi firmadaki işçilerin “tehlikeli ve sağlıksız” çalışma koşullarıyla gündeme geldi. İşte çok az bir ücret karşılığında çalışan işçilerin durumu;
Çinli Apple Tedarikçisinin İşçi Çalıştırma Koşulları Skandal Yarattı!

2017 Forbes listesinde dünyanın en büyük 9. şirketi olarak yer alan Apple hakkındaki iddialar şirketin imajını fazlasıyla zedeleyecek nitelikte! Zira Apple için üretim yapan Çin fabrikasındaki işçiler, kötü, sağlıksız ve iş güvenliğinin zerre bulunmadığı koşullar altında çalışıyorlar.

Bloomberg’e konuşan fakat işlerini kaybetme korkusuyla isimlerinin açıklanmasını istemeyen çalışanlar, Apple tedarikçisi firmanın insan hayatını nasıl tehlikeye attığı hakkında büyük fikir verdi. İşte Çin’deki Apple çalışanlarının durumu;

Apple’ın Çinli kullanıcılarının verilerini hükümetin kontrolüne verdiğini duyalı daha çok olmamıştı ki ülkeyle ilgili yeni bir haber geldi.

Apple'ın Çin Tedarikçisi Fabrikadaki İşçilerÇin’in Şangay kentine 6 saatlik uzaklıktaki Suqian isimli endüstri şehrinde bulunan Catcher Technology Co. tesislerindeki işçiler, açıklamalarıyla büyük yankı uyandırdı. Ö

yle ki Apple’ın iPhone gövdelerinin kesim ve dökümünün yapıldığı yüksek sıcaklıklı atölyelerde, uygun olmayan biçimde çalışan işçiler 3 kuruş para için her gün hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

İnsan sağlığına zararlı kimyasalların içinde çalışan işçiler, fabrikanın bazı bölümlerinde eldiven ve maske bile kullanmıyorlar.

İşçiler Saatte 2 Dolar Kazanıyor ve Sağlıksız Koşullar Altında ÇalışıyorlarYani Çinli işverenler eğitimsiz ve para kazanmak zorunda olan işçileri kullanarak üretim yapıyorlar. Ayrıca 80 desibelin üzerinde ses şiddetinin olduğu küçücük alanlarda dip dibe çalışmak durumundalar. Koruyucu gözlük, kulak tıkacı, kıyafet gibi gerekliliklerin çoğu zaman bulunmadığını söyleyen çalışanlar, kaldıkları yatakhanelerin de pislik içinde olduğunu belirtiyor.

Bir saatte 2 dolar kazanan ve günde 10 saat çalışan işçiler, mesai sonunda sıcak su ya da duşun olmadığı yatakhanelerine gidiyorlar.

Çin'deki Fabrikanın Yatakhaneleri Çöplükten Farksız Kaba tabirle içler acısı koşullar altında çalışıyorlar. Ve bu Apple tedarikçisi fabrikalarının kötü koşullarının ilk kez gündeme gelmesi de değil. Duymayanlar için Çin’in en büyük tedarikçilerinden biri olan Foxconn’da (kötü koşullar nedeniyle olduğu tahmin ediliyor) onlarca kişinin intihar ettiğini belirtelim.

2014’te de BBC muhabirinin işçi olarak girdiği Apple tedarikçisi fabrikanın çalışma koşulları gündeme oturmuştu. Neticede; Apple benzer haberlerle gündeme gelse de tedarikçilerdeki işçilerin koşullarında pek düzelme olmuyor gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum