Yatırım yapmaya başla!

Çinli Alıcılar Pazardan Kaçarken Amerikan Evlerinin Yabancı Alımları Yüzde 36 Düştü!

Ulusal Emlakçılar Birliği (National Association of Realtors), Çinli alıcılar pazardan kaçarken Amerikan evlerinin dış alımlarının yüzde 36 düştüğünü açıkladı.
Çinli Alıcılar Pazardan Kaçarken Amerikan Evlerinin Yabancı Alımları Yüzde 36 Düştü!

ABD konut piyasasındaki zorlu koşullar ile Çin hükümetinin daha sıkı para birimi kontrolleri, Amerikan evleri için dış talepte çarpıcı bir düşüşe neden oldu.

Ulusal Emlakçılar Birliği, Nisan 2018’den Mart 2019’a kadar yabancı alıcılar tarafından satın alınan konutların dolar hacminin önceki yola göre yüzde 36 düştüğünü bildirdi. Düşüş, alımların sayısının ve ortalama fiyatının düşmesinden kaynaklandı.

Yabancılar toplamda 77.9 milyar dolar değerinde 183.100 mülk satın alırken, rakam önceki dönemin 121 milyar dolar değerindeki 266.800 mülküne kıyasla geriledi.

Amerika Yabancı Alımları Toplam 77.9 Milyar Dolar Mevcut tüm alıcılar için ortalama 259.600 dolarlık ortalamadan daha yüksek olan 280.600 dolarlık ortalama fiyat ödeseler de rakam, önceki yılın 290.400 dolarına göre düşüş kaydetti. NAR’ın baş ekonomistlerinden Lawrence Yun; yurtdışında daha yavaş ekonomik büyüme, Çin’de daha sıkı sermaye kontrolleri, daha güçlü bir ABD doları ve düşük bir satılık ev envanteri gibi birçok faktörün birleşiminin, yabancı alıcıların geri çekilmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Ekonomist bununla birlikte düşüşün büyüklüğünün oldukça çarpıcı olduğunu, ABD’de bir mülke sahip olma konusunda daha az güveni vurguladığını dile getirdi.

Ulusal Emlakçılar Birliği Yabancı Amerika Alımları Düştü Öte yandan Çinlilerin arka arkaya yedinci kez önde gelen alıcılar olduğu ve tahmini 13.4 milyar dolarlık meskun emlak aldıkları aktarıldı. Ancak bu, önceki 12 aya göre % 56’lık bir düşüşü ve tüm yabancı alıcıları arasındaki nispeten en büyük yüzde düşüşünü temsil etti.

Bu noktada Çin’in ekonomik büyümesinin 2019’da, 2017’deki yüzde 6.9’dan yüzde 6.3’e gerilediği ve hükümetin aynı zamanda yabancı mülk satın almak için nakit çıkışı üzerindeki tutumunu da sıkılaştırdığı hatırlatıldı. Bu yılın ilk çeyreğinde, Çin’deki bir emlak sitesi olan Juwai.com da ABD’deki mülkler için alıcı taleplerinin bir yıl öncesine göre %27.5 düştüğünü açıklamıştı. Juwai.com CEO’su durumu Trump etkisi olarak ifade etmiş; yaşananların Çinli mülk alıcılarının ABD’ye yatırım yapmasını engellediği söylenmişti.

NAR ekonomisti Yun da en iyi 5 ülkenin hepsinin de satın alımlarının dolar hacminin düştüğünü ve en büyük düşüşün Çin’den kaynaklandığının üzerini çizdi. Kanada, Hindistan, İngiltere ve Meksika’nın ise Çin’in arkasından en iyi alıcı ülkeler olduğu kaydedildi. Yun bunların yanında artan ekonomik büyümenin yabancı alıcıların harcama kapasitesini artırdığını ancak küresel ekonominin ticari gerilimlerin artması nedeniyle yavaşladığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum