Yatırım yapmaya başla!

Çinli Akıllı Telefon Devleri Ortak Uygulama Mağazasında Buluşuyor

Çinli akıllı telefon devleri Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo arasında dikkat çeken bir ortaklık kuruldu.
Çinli Akıllı Telefon Devleri Ortak Uygulama Mağazasında Buluşuyor

Akıllı telefon pazarında Çin merkezli üreticilerin çok büyük bir paya sahip olduğu biliniyor. Son yıllarda fiyat performansa yönelik kullanıcıyı memnun eden ürünler geliştiren şirketler, büyük satış rakamlarına ulaşıyor. Bu şirketler arasında Huawei’nin başı çektiğini söyleyebiliriz. Teknoloji devi Samsung’dan sonra dünya genelinde dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan firması konumunda. Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna karşı ayakta durmaya çalışıyor.

Teknoloji devi yaptırımlara rağmen geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışlarını artırmayı başardı. Şirketin yeni nesil akıllı telefon modellerinde Google Mobile Services bünyesindeki uygulamalar kullanılamıyor. Dolayısıyla YouTube, Gmail Chrome, Play Store gibi pek çok popüler Google uygulaması bu cihazlarda yer almıyor.

Çinli şirket ise son dönemde dışa bağımlılığını azaltmak adına Huawei Mobile Services adını verdiği kendi hizmet ağını kurmaya çalışıyor. Play Store’un olmaması nedeniyle kullanıcılar Huawei’nin kendi uygulama mağazası AppGallery’den uygulama desteği alabilirler. Bu gelişmeler sonrası Çinli akıllı telefon üreticileri arasında dikkat çeken bir ortaklık daha kuruldu.

Çinli Şirketlerden Büyük Ortaklık

Çinli Şirketlerden Büyük Ortaklık

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticileri Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, Global Developer Service Alliance (GDSA) adı verilen bir ortaklığa imza attılar. Bu ortaklık Play Store’a rakip olarak geliştirilmiyor. Ancak ileride yaşanması muhtemel bir ABD ambargosuna karşı şirketlerin şimdiden önlem aldığı görülüyor. Kurulacak olan platformunda akıllı telefon devleri kendi uygulamalarını bir araya toplayacak. Dolayısıyla kullanıcıların bu uygulamalara erişimi kolaylaşmış olacak.

GDSA platformu sayesinde geliştiriciler uygulamalarını Play Store ile aynı anda burada da kolayca yayınlayabilecek. Henüz Huawei dışında herhangi bir Çinli şirket ABD yaptırımları ile karşılaşmış değil. Ancak gelişmeler gösteriyor ki Huawei’den sonra sıra bir gün kendilerine de gelebilir. Bu ihtimalden dolayı tedirgin olan akıllı telefon devleri şimdiden bazı ortaklıklara imza atıyorlar.

Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapıya sahip olması alternatif uygulama mağazalarının oluşturulmasını kolay bir hale getiriyor. Kurulan ortaklıkla ilgili açıklamada, “Global Developer Service Alliance, içerik geliştirici, geliştirme desteği, pazarlama operasyonu, marka tanıtımı ve global geliştiricilere trafikten para kazanma gibi tek elden hizmet sunmayı taahhüt ediyor” ifadelerine yer veriliyor.

Huawei Tüm İhtimalleri Masada Tutuyor

Huawei Tüm İhtimalleri Masada Tutuyor

Huawei’nin bu amaca yönelik geliştirdiği AppGallery aracılığı ile her ülkedeki en popüler uygulamaları sunmak istediği biliniyor. Akıllı telefon pazarında Çinli firmaların toplam satış adedi düşünüldüğünde büyük bir potansiyele sahip oldukları görülüyor. Dolayısıyla kuracakları ortaklıkların sektöre yön çizeceği düşünülebilir.

Yine de Google uygulamalarına karşı bir alternatif oluşturulması hiç kolay değil. Huawei her fırsatta Google ile iş birliği yapmak istediğini belirtiyor. Ancak olumsuz ihtimallere HarmonyOS ve Huawei Mobil Servisleri gibi alternatif platformlarını da hazırda tutuyor. Son gelişmeler kısa vadede Huawei’ye yönelik ABD yaptırımlarının kalkmasının mümkün olmadığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum