Yatırım yapmaya başla!

Çinli Aiways’in Elektrikli U5 SUV’u 14 Bin Km’lik Yolculuğa Çıkartılıyor!

Çinli Aiways, Cenevre'de gösterdiği U5 SUV'u 2 ay sürecek bir yolculuğa çıkartıyor.
Çinli Aiways’in Elektrikli U5 SUV’u 14 Bin Km’lik Yolculuğa Çıkartılıyor!

Şangay merkezli, yeni oluşum otomobil firmalarından olan Aiways, SUV U5 modeli için iyi bir tanıtım programı hazırlamış. Çinli şirketin amacı da Renault’un Arkana’sı ile aynı. U5, daha üst sınıflara karşı çıkmış ve Tesla Model X, Mercedes EQC, Audi e-Tron SUV’lara karşı ucuz alternatif bir tamamı elektrikli geçit sunmak.

Cenevre Otomobil Fuarı tanıtımının ardından, üretim modelini de gösteren Aiways’in U5’i, bir ailenin rahat edeceği ve uzun sürüş menzile sahip bir elektrikli araçtır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Çinlilerin birbirlerini de kopyalamaya başladığına şahit olacaksınız. İşte U5’in konuşulacak uzun lansman planı!

Aiways U5, görünüm ve özellik bakımından hiç de fena olmayan bir araç.

Ne var ki karşımızdaki tabloyu bir yerlerden hatırlıyoruz. Yine Çinli Nio’nun ES8 ile karşılaştırdığımızda parça duruşlarının benzer olduğunu görüyoruz. İnce, yukarı konumlu LED aydınlatmalar ve altından başlatılan hava girişleri, iki model arasında benzerlik gösteriyor.

Şangaylı şirketin kafasındaki U5 tanıtım planı, elektrikli bir araç için zorlu olacak gibi duruyor.

U5 SUV’un iki adet prototipi İpek Yolu boyunca, eski kıtada markanın tanıtımı amaçlı sembolik bir yolculuğa çıkacak. Aiways’in çılgınca gelen en uzun gidiş programı, tam olarak 14.231 km. Baktığımızda cesaret isteyen ve bir taraftan da şirketin “ben sağlam bir araç ürettim” algısı, Çin’den başlayarak Avrupa’ya kadar uzanacak.

EV araçların menzil aralıklarını düşününce, U5’in ülkeler arasında nasıl bir şarj yöntemi bulacağını düşünüyoruz.

Hazırlanan uzun sürüş programı yapılacaksa, mutlaka 14 bin km’lik aralıkta nerede şarj pointlerin olduğuna bakılmıştır. Çin’in Shaanxi’nin başkenti Xi’an’da başlayacak zorlu yolculuğa Temmuz’un ortasında start verilecek.

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere binlerce yolu geride bırakacak Aiways U5’in Avrupa’ya varışının Eylül ayının ortalarında olması hesaplanıyor. Yani toplamda kesintisiz 2 aylık bir yolculuk.

O bir Çinli de olsa U5 SUV’un çok sağlam bir alt yapısı var. MAS denilen, alüminyum ve çeliğin kullanıldığı bir platformda üretilen aracın, güvenlik konusunda taviz vermeyeceği aktarıldı.

1.91 milyar dolarlık bir yatırım kapsamında kurulan tesisten çıkacak modelin ortalama olarak NEDC’ye göre 460 km menzile sahip olacak. Kaba bir hesaplama ile U5’in bataryaları 50’den fazla doldurulması gerekecek. 2020 yılında satışı beklenen SUV modelin ilk etapda 150.000 adet, ihtiyaç halinde 2 katıda kadar üretimin yükseltileceği söylendi!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum