Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Tayvan’daki Tatbikatları Tedarik Zincirini Olumsuz Etkiliyor

Çin'in tatbikatları, gemilerin kıyıya yaklaşmasını engelliyor ve ticaret yollarının aksamasına neden oluyor. Detaylar haberde...
Çin’in Tayvan’daki Tatbikatları Tedarik Zincirini Olumsuz Etkiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Tayvan çevresindeki sulardaki askeri tatbikatları, bazı gemilerin Tayvan Boğazı’nda gezinmesine neden oluyor. Bu durumun dünyanın dört bir yanına giden kargo ve emtialar için önemli ticaret yollarını aksattığı belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine karşı çıkan Çin, ada çevresinde canlı füzelerin ateşlenmesi ve savaş uçaklarının konuşlandırılması da dahil olmak üzere dört günlük askeri tatbikatlara başladı.

Analistler ve gemi sahipleri, Tayvan limanlarının normal şekilde çalışmasına rağmen, bazı kargo gemileri ve petrol tankerlerinin Çin ordusuyla karşı karşıya gelmemek için adanın etrafında yeniden dolaştığını ve seyahatlere yaklaşık yarım gün eklediklerini söyledi.

Çin limanlarında COVID-19 karantinalarının neden olduğu aksaklıklar, bu yılın başlarında küresel tedarik zincirlerinde hasara yol açarak dünya çapında enflasyonun rekor seviyelere artmasına yardımcı oldu.

Bölgedeki Tatbikatlar Endişe Yaratıyor

Freightos nakliye endeksi CEO’su Zvi Schreiber, “Çin’in eylemi henüz deniz taşımacılığı operasyonlarını önemli ölçüde bozmasa da, bunun uzun sürmesi sıkıntı yaratabilir.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bölgesel çatışmanın gemileri alternatif rotalara gitmeye zorlayabileceğini, bunun geçiş sürelerini uzatacağını ve programlarda bozulmalar yaratabileceğini belirtti. Gecikmelerin maliyet artışına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Pelosi, bu hafta 25 yıl içinde Tayvan’ı ziyaret eden en üst düzey ABD hükümet yetkilisi oldu ve bunun ada ülkesine olan bağlılığı ortaya koyduğu belirtiliyor. Tayvan’ın kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia eden Çin, askeri güç gösterisiyle boğaza ve adanın her yerinde askeri güçlerini konuşlandırdı ve tatbikatlar düzenliyor.

Tankerler ve konteyner gemileri hala Tayvan’a normal şekilde yanaşıyor olsa da analistler küçük gecikmelerin bile bir endişe kaynağı olduğu konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.