Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Roketi Dünya’ya Düştü: Türkiye de Uyarılmıştı

Çin’in endişe yaratan roketinin kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşmesi bekleniyordu. Düşüşün gerçekleştiği duyuruldu.
Çin’in Roketi Dünya’ya Düştü: Türkiye de Uyarılmıştı
HABER GİRİŞ

Çin’in inşası devam eden Tiangong Uzay İstasyonu’na parça taşımak için gönderdiği Long March 5B roketinin Dünya’ya düşeceği açıklanmıştı. Düşüşün neresinin olacağı tam olarak belli olmamakla beraber Türkiye’nin de riskli ülkeler arasına olduğu söylenmişti.

Roketin düştüğü yer belli oldu. Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı, 23 tonluk bir merkez çekirdek aşamasının Pasifik Okyanusu’na düştüğünü bildirdi. Bu, Tiangong uzay istasyonunu tamamlamak için üçüncü ve son modülü fırlatan Long March 5B roketinin büyük bir parçasıydı.

Çin’in roket tasarımcıları, roket aşamasının tam olarak nerede düşeceğini söyleyemedi ve dünya çapında endişenin artmasına neden oldu. Long March 5B güçlendirici, uzaydan düşen tek insan yapımı nesne veya hatta en büyüğü değil.

ABD ve diğer ülkelerden gelen uzay aracı parçaları da yakın zamanda Dünya’ya geri dönmüştü. Ancak uzmanlar, bu tür olayların Çin’in Long March 5B roketini kullanmasından farklı olduğunu vurguluyor.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Aerospace Corporation’ın baş mühendis ofisinde danışman Ted Muelhaupt, “Herhangi bir kişinin geri dönen uzay enkazı tarafından vurulma şansı, piyangoyu kazanma şansından çok daha düşük” açıklamasını yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Yine de Uzay yolculuğu yapan ülkeler arasında yer alan Çin’in roketlerinde SpaceX gibi yumuşak bir iniş sistemi kullanmıyor olması tartışma yaratmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.