Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Büyümesi Durağanlaştı, Gelişen Ülke Paraları Karışık Seyretti

Çin ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirdiği büyüme durağanlığa işaret ederken, gelişen ülke paraları karışık seyretmeye başladı. İşte Asya piyasasından detaylar;
Çin’in Büyümesi Durağanlaştı, Gelişen Ülke Paraları Karışık Seyretti

Çin ve para birimi, ABD’nin başlatmış olduğu ticaret savaşının etkileri ile kötü günler geçiriyor. ABD’nin gümrük kararlarına aynı şekilde karşılık veren Çin, ikinci çeyreğe ait büyüme rakamı ile bunu göstermiş oldu. Mart ayında Trump’ın ek gümrük açıklamalarıyla başlayan gerginlik, Nisan’da Çin’den gelen misilleme ile artmıştı. 6 Temmuz’da gümrük tarifelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk etkiler tüm şiddetiyle hissedilmişti.

Çin ekonomisi, 2018 yılının ikinci çeyreğinde 2017 yılından bu yana görülen en yavaş büyümeyi kaydetti.

Çin 2017'ye Göre Yavaş Büyüdü

Yapılan açıklamaya göre GSYİH ikinci çeyrekte, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,7 arttı. Bu veri, 2017 yılından bu yana görülen en yavaş büyümeyi kaydetti. 2018’nin birinci çeyreğinde ise yüzde 6,8 oranında büyüme kaydedilmişti. Ekonomik büyümede yavaşlama beklenen bir gelişmeydi ve ticari gerginliğin artmasıyla büyük ölçüde durağanlaşma sinyali alınmaya başlandı.

GCM Menkul Kıymetler AŞ. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “ülkenin büyümesinin uzun vadede stabilitesini koruyor gibi olsa da ileriye dönük bilgi eksikliği, resmi veriler ve gerçek veriler arasında olduğu düşünülen fark nedeniyle temkinlik yaklaşmak gereklidir,” dedi.

İstatistik ofisince yapılan açıklamaya göre; Haziran’da sanayi artışı yüzde 6 ile yüzde 6,5 oranındaki beklentinin altında kaldı.

Haziran Sanayi Artışı Beklentinin Altında

Çin’de perakende satışlar ise yüzde 9 oranında artış kaydederek yüzde 8,8 oranındaki beklentiyi aştı. Gelişen ülke paraları ise Çin’den gelen veri sonrasında karışık seyretmeye başladı. Güney Kore wonu, ticaret savaşları endişesi ile düşüş kaydetmeye devam ediyor. Ticari gerginliğin, Güney Kore ekonomisine zarar vereceği endişeleri de artıyor. Asya para birimlerinin çoğu dar bir aralıkta dalgalandılar.

Döviz Piyasasındaki Son Değişimleri Görmek için Tıklayın!

Güney Kore wonu, ülkenin merkez bankasının uyarılarının ardından Ekim ayından bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Güney Kore Wonu Ekimden Beri En Düşük Seviyede

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı, ticaret savaşları nedeniyle Güney Kore’de ihracatın, yatırımların ve piyasaların zarar görebileceği uyarısında bulunmuştu. Çin Merkez Bankası ise günlük yuan fiksingini yüzde 0,05 azalttı ve piyasaya ters repo işlemiyle 22 Şubat’tan bu yana görülen en yüksek tutar olan 300 milyar yuan (45 milyar dolar) fon sağladı.

Gelişen ve gelişmiş piyasa paralarının volatiliteleri arasındaki farkın ise 7 yılın zirvesine yükselmesi dikkatlerden kaçmadı.

JPMorgan Chase Gelişen ve Gelişmiş Ülke Paraları Volatilitesi

JPMorgan Chase & Co.’nun gelişen piyasa paraları ile G-7 paralarında beklenen volatilite göstergelerinin farkı, geçen hafta 2011 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret etti. Bu durumun, yatırımcıları risklere karşı ucuz korunma yollarından alıkoyacağı düşünülüyor. Ticari gerginliğin ise bu hafta tam gaz devam etmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum