Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Büyüme Tahmini Hükümetin Hedefine Doğru Yükseltildi!

Citi, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 4,7'den yüzde 5’e yükseltti. Tahmin, Çin hükümetinin beklentisine yaklaştı. İşte detaylar;
Çin’in Büyüme Tahmini Hükümetin Hedefine Doğru Yükseltildi!
HABER GİRİŞ

Citi’nin Çin Baş Ekonomisti Xiangrong Yu tarafından dün geç saatlerde yayımlanan raporda Çin’in büyüme tahmini yükseltildi.

Yılın güçlü başlangıcı ve beklenen hükümet desteğini göz önünde bulunduran Citi, 2022 için büyüme tahminini yüzde 4,7’den yüzde 5’e revize etti. Tahminin, Mart ayı başında açıklanan yaklaşık yüzde 5,5’lik resmi gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) hedefine daha yakın olması dikkat çekti.

Bu arada Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası, 2020’deki yüzde 2,2’lik genişlemeden hızlanarak ve hükümetin yüzde 6’nın üzerinde hedefini geçerek 2021’de yüzde 8,1 büyüdü.

Rapora göre Citi’nin GSYİH tahminindeki yükseltme, altyapı ve uygun fiyatlı konut gibi projelere yapılan yatırım beklentilerinin arkasından geldi.

Haberde İmalat ve hizmet işletmeleri için resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) okumalarının Mart ayında daralma bölgesine düştüğü anımsatıldı. Her iki PMI verisi de Şubat 2020 sonrası ilk kez daralmaya döndü.

Resmi anketten daha küçük işletmeleri kapsayan Caixin İmalat PMI da Mart’ta daralma bölgesine düştü. Cuma günü yayınlanan verilere göre Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

GCM Yatırım Banner
Çin İmalat PMI Mart
KAYNAK: Markit Economics

Ekonomist Yu bu duruma atıfla mevcut Omicron dalgasının Wuhan’dan bu yana en kötü salgın olduğunu ancak PMI üzerindeki etkisinin, salgının ciddiyetinin beklenenden daha hafif göründüğünü şöyle açıkladı:

“Veriler, sınırlama önlemlerinin talep ve hizmetler üzerindeki etkisinin önemli olduğunu ancak üretim ve inşaat üzerinde daha hafif olduğunu gösterdi.”

Ayrıca Çin’in dinamik sıfır-Covid’ politikasını uygularken ekonomik maliyetleri en aza indirmek için uyum sağladığını kaydetti. Mart ayında Çin, pandeminin 2020’deki ilk şokundan bu yana en kötü Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya kalırken salgını kontrol altına almak için kapanma kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.