Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Sert Çıkış: Rusya’nın G20 Üyeliği İptal Edilemez

Rusya’nın G20’den çıkarılma tartışmaları gündemdeyken Çin, kimsenin Rusya’yı gruptan atamayacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Çin’den Sert Çıkış: Rusya’nın G20 Üyeliği İptal Edilemez
Yorum

Rusya’nın dünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan ülkelerin bulunduğu G20 grubundaki varlığı tartışılırken bugün Endonezya’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Rusya’nın Endonezya Büyükelçisi tarafından yapılan açıklamada Putin’in G20’ye katılmayı planladığı söylendi. Ayrıca Rusya’nın forumdan çıkarılmasının ekonomik sorunların çözümüne yardım etmeyeceğini aksine Rusya olmadan bunun çok daha zor olacağını söyledi.

Çin Yine Rusya’nın Yanında!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını “işgal” olarak adlandırmayı reddeden Çin, daha sonra da Çin, Birleşmiş Milletler’in Rusya’yı kınama oylamasında çekimser kaldı. Savaşın başından bu yana Rusya ile ilişkileri gündeme gelen Çin, ülkeye uygulanan yaptırımları da birçok kez eleştirdi.

Kısa süre önce Çin-Rusya ilişkilerini ele alan bir analist, Çin’in Ukrayna politikası için “çamurlu su kadar berrak” ifadelerini kullandı. Gelişmeler üzerine dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, Rusya’yı G20 konusunda destekledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Rusya’yı G20’nin önemli bir üyesi olarak nitelendirdi.  “Hiçbir üyenin başka bir ülkeyi üye olarak çıkarma hakkı yoktur. G20 gerçek çok taraflılığı uygulamalı, birlik ve işbirliğini güçlendirmelidir” dedi.

Wang, G20’nin dünyanın önde gelen ekonomilerini bir araya getiren uluslararası ekonomik işbirliği için önde gelen forum olduğunu söyledi.

COVID-19 ile küresel mücadelenin kritik bir aşamada olduğunu ve dünya ekonomisinin toparlanmasının zayıf olduğunu vurguladı. G20’nin COVID-19’a karşı küresel mücadeleye liderlik etme, küresel ekonomik yönetişimi iyileştirme ve dünya ekonomisinin istikrarlı bir şekilde toparlanmasını teşvik etmede önemli sorumlulukları olduğunu ekledi.

“Çin, 2022’de G20 başkanlığını yürüten Endonezya’nın ‘Birlikte İyileş, Daha Güçlü Kal’ temasına odaklanmasını ve belirlenen gündemi takip ederek tüm alanlarda G20 işbirliğini ilerletmesini destekliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu