Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den NATO’ya Kışkırtıcı Açıklamalarını Durdurma Çağrısı

NATO tarafından yayımlanan bildiriyi eleştiren Çin Dışişleri Bakanlığı, İttifak'ın Pekin'e yönelik temelsiz suçlamalarına son vermesini istedi. İşte detaylar;
Çin’den NATO’ya Kışkırtıcı Açıklamalarını Durdurma Çağrısı
Yorum

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Çin politikalarını ve çıkarlarını meydan okuma olarak gördüğüne ilişkin açıklamalarının ardından Pekin’den açıklama geldi. NATO’nun açıklamalarına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, temelsiz suçlamaları durdurması için çağrıda bulundu.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Salı günü başlayan ve iki gün sürecek olan NATO Zirvesi’nin ortasında yayımlanan bildiride NATO, Çin’i hırsları ve zorlayıcı politikalarıyla kendi çıkarlarına, güvenliğine ve değerlerine meydan okumakla suçlamıştı.

Wang yaptığı açıklamada, NATO’yu Çin’e yönelik asılsız suçlamaları ve kışkırtıcı yorumları durdurmaya çağırdı. Ayrıca Wang NATO’nun, Soğuk Savaş zihniyetinin hatalı konseptini ve mutlak güvenlik arayışındaki yaklaşımını terk etmesini istedi.

Rusya-Çin İlişkileri Askeri İttifakın Üzerinde

Rusya ile Çin arasındaki ilişkileri de değerlendirerek, askeri ittifakların üzerinde ve NATO ülkeleri arasındaki ilişkilerden farklı olduğuna işaret etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin çatışmama ve üçüncü taraflara karşı hedef almama ilkesine dayandığına dikkat çekti. Ayrıca Wang iki ülke ilişkilerinin, Soğuk Savaş’ın askeri-politik ittifak modelini aşarak büyük güçler arasındaki ilişkilerin bir modeli haline geldiğini savundu.

NATO devlet başkanları yayınladıkları bildiride, “Çin, küresel ayak izini ve proje gücünü artırmak için çok çeşitli siyasi, ekonomik ve askeri araçlar kullanırken stratejisi, niyetleri ve askeri yapılanması konusunda şeffaf değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Reuters haberinde bildiriyi anımsatarak NATO’nun, “Çin’in kötü niyetli hibrit ve siber operasyonları ile çatışmacı retoriği ve dezenformasyonu Müttefikleri hedef alıyor ve İttifak güvenliğine zarar veriyor.” ifadelerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu