Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den ABD’nin Kara Liste Kararına Yanıt!

Çin’in 5 şirketini kara listeye alan ABD’ye sert cevap geldi. İki büyük ekonomi arasında gerilimi artıracak yanıt haberde;
Çin’den ABD’nin Kara Liste Kararına Yanıt!
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’in 5 şirketini Rus ordusuna ve savunma sanayisine destek verdikleri için kara listeye aldı. Amerika’nın bu hamlesine Çin’den cevap gecikmedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Rusya ile ticari iş birliğinin karşılıklı saygı ve eşitliğe dayandığını belirterek herhangi bir üçüncü taraf müdahalesinden arınmış olması gerektiğini söyledi.

Sözcü Lijian, açıklamasında ABD’nin bu kararını geri alması ve Çin’e uygulanan yaptırımların durdurulması gerektiğinin altını çizdi. Çinli şirketlerin haklarını korumak için gerekli tüm önlemlerin alınacağını da ekledi.

Amerika’da kara listeye alınan şirketlerin arasında sadece Çin’in şirketleri yer almadı. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) , Litvanya, Pakistan, Singapur, Vietnam, Özbekistan ve İngiltere’nin 31 şirketi listeye dahil edildi.

ABD’den Çin’e Karşı Bir Başka Hamle

Bu hafta Almanya’da toplanan G7 (Yediler Grubu) liderlerinin zirvesinde, ABD öncülüğünde Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı projesi açıklandı. Kaynaklar, 600 milyar dolarlık projenin Çin’in, Tek Kuşak Tek Yol Projesi’ne karşı bir hamle olarak çıktığını yazdı.

GCM Yatırım Banner

G7’nin ortak açıklamasında; “küresel yatırım açığını kapatmak için önümüzdeki beş yıl içinde 600 milyar ABD dolarını harekete geçirmeyi hedefliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.