Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den ABD’li Yetkililere Misilleme Vize Kısıtlamaları!

Rusya'nın işgali konusunda farklı tarafta duran ABD ile Çin arasında tansiyon Pekin'den gelen açıklamalarla daha da yükseldi. Misilleme kararın detayları şöyle;
Çin’den ABD’li Yetkililere Misilleme Vize Kısıtlamaları!
Yorum

ABD, geçen hafta Uygur Müslümanlarının yanı sıra diğer etnik ve dini azınlıkları baskı altına almakla suçladığı Çinli yetkililere seyahat yasağı getirmişti. Çin ise

ABD’ye kısıtlamaların derhal kaldırılması için çağrıda bulunmuş, aksi takdirde Çin’in karşı önlemler alacağını bildirmişti. Bugün alınan bilgiler Çin’in dediğini yaptığını gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin sözde insan hakları sorunu bahanesiyle yalan söylediğini ve bunu Çin içişlerine karışmak için bir bahane olarak kullandığını belirtti.

Wang Wenbin, düzenli basın toplantısında Çin’in bazı ABD’li yetkilileri hedef alan misilleme amaçlı vize kısıtlamaları uygulamaya karar verdiğini söyledi.

Diplomat, bu tür eylemlerin ahlaki sınırlarının olmadığını ve bunların uluslararası hukuk ilkelerinin ve uluslararası ilişkilerin temel normlarının ciddi bir ihlali olduğunu belirtti. Wang Wenbin, karşılıklı vize kısıtlamalarının Çin’in yabancılara karşı yaptırım yasasının ilgili hükümlerine uygun olduğunu aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 21 Mart’ta ABD’nin insan haklarını ihlal ettiğine inanılan Çinli yetkililere vize kısıtlamaları getirileceğini duyurmuştu.

Wenbin, bununla ilgili “Bu vicdansız eylemler, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri yöneten temel normları ciddi şekilde ihlal etmektedir. Çin bunlara şiddetle karşı çıkıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu