Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Üretici Fiyatları 7,5 Yılın En Sert Düşüşünü Kaydetti

Çin’de üretici fiyatları Haziran’da beklenenden daha fazla azalırken, ekonomiyi canlandırmak için atılan adımların yeterli olmadığını gösterdi.
Çin’de Üretici Fiyatları 7,5 Yılın En Sert Düşüşünü Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ilk işlem gününde Çin’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) ile tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. Resmi verilere göre Çin’de yıllık enflasyon Haziran ayında eksi yüzde 0,2 ile değişmedi ve yüzde 0,2’lik artış beklentisinin altında kaldı.

Enflasyonda değişim olmaması çok katı şekilde uygulanan sıfır Covid politikası kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, tüketici talebini hızlandırmak için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu gösterdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre ÜFE ise yıllık bazda yüzde 5,4 oranında düşüş gösterdi. Mayıs ayında yüzde 4,6’lük düşüş gerçekleşirken, piyasanın Haziran ayı için beklentisi yüzde 5 oranında azalmasıydı.

Böylelikle 2015 yılının Aralık ayından bu yana en sert düşüşün gerçekleştiği belirtildi.

Zayıf ÜFE Daha Yüksek Bir Tabana Dayandırılabilir

Capital Economics’ten Zhichun Huang, zayıf üretici fiyatlarının kısmen, küresel emtia fiyatlarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yükselmesi nedeniyle daha yüksek bir tabana dayandırılabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Veri sonrası yaptığı açıklamada “Kısmen altyapı harcamalarının emtia fiyatlarının altında bir taban oluşturması gerektiğinden, ÜFE deflasyonunun yılın ikinci yarısında bir miktar gevşemesi muhtemel” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Son zamanlarda bastırılmış manşet enflasyonun ardındaki önemli bir faktör olan yakıt fiyatı deflasyonunun, önümüzdeki aylarda azalacağını ifade etti.

Yıl sonunda manşet enflasyonun yüzde 1 seviyesine çıkmasını beklediklerini fakat bunun Çin Halk Bankası’nın politikasının daha fazla gevşetme kabiliyetini kısıtlamayacağını sözlerine ekledi.

Bugün yayımlanan veriler ülkede ekonomik büyümenin yavaşladığına dair yeni kanıtlar ortaya sunarken, sıfır Covid kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, ekonomiyi yeniden canlandırmak için yetersiz kaldığını işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.