Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Tırmanıyor. Son İki Yılın En Yükseği Görüldü

Çin'de enflasyon Haziran ayında da yükselişini sürdürdü ve son iki yılın zirvesi kaydedildi. Ayrıntılar haberde...
Çin’de Enflasyon Tırmanıyor. Son İki Yılın En Yükseği Görüldü
HABER GİRİŞ

Çin’in tüketici fiyatları, hükümetin sıfır covid stratejisindeki talep düşüşüne rağmen, Haziran ayında beklenenden fazla arttı.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları geçen ay bir önceki yıla göre yüzde 2,5 arttı ve ekonomistlerin yüzde 2,4’lük artış beklentilerini aştı. Bu son iki yıldaki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Üretici fiyat endeksi ise Bloomberg anketindeki yüzde 6’lık tahminleri aşarak yüzde 6,1 olarak gerçekleşti. ÜFE, Mayıs ayında yüzde 6,4 olarak açıklanmıştı.

Çin tüketici fiyatları grafiği
Kaynak: Bloomberg

Bloomberg Economics’ten Eric Zhu, “Çin’in Haziran ayı enflasyon verileri talebin durgun olduğuna işaret ediyor. Gıda ve enerji dışındaki temel fiyatlar çok değişmedi. Sıfır covid kısıtlamalarının hizmet harcamalarını baskıladığına devam ettiğinin bir işareti.” değerlendirmesinde bulundu.

Domuz eti ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle tüketici fiyatlarındaki büyüme hızlanırken, enflasyonun Çin merkez bankası için batılı emsallerinin karşılaştığı krize benzer bir krize dönüşmesi pek olası görünmüyor. Tüketici talebi, ülkenin katı covid kontrol politikaları ve ara sıra ortaya çıkan salgınlar nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı ekonomistler yılın ikinci yarısında enflasyonun artmaya devam etmesini beklese de, genel kanı TÜFE’nin tüm yıl için yüzde 2,2 artması yönünde. Ekonomisi Haziran ayında virüse dair bazı kısıtlamaların gevşetilmesiyle toparlanma işaretleri gösteriyor. Buna rağmen yılın ikinci çeyreğinde daralma olduğu görülüyor.

Çin Halk Bankası’nın Cuma günü bir yıllık borç verme faiz oranını gözden geçirmesi planlanıyor. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, faizin bu ay değişmeyeceğini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.