Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Şaşırtırken, ÜFE 2 Yıldır İlk Kez Geriledi

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de Ekim ayı üretici ve tüketici fiyat enflasyon göstergeleri açıklandı. Detaylar haberimizde…
Çin’de Enflasyon Şaşırtırken, ÜFE 2 Yıldır İlk Kez Geriledi
HABER GİRİŞ

Bu sabah açıklanan resmi verilere göre Çin’de tüketici fiyat endeksi beklentinin altında gelirken, üretici enflasyonu 2020 yılının Aralık ayından bu yana ilk kez düştü. Açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,1 ile yüzde 2,4 beklentisinin altında kaldı.

Eylül ayında yüzde 2,8 gelen enflasyon, cansız iç talebin etkisiyle düşük seyrediyor.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde enflasyon bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 oranında arttı.

Aylık değişimi de yüzde 0,3 beklentisinden daha iyi geldi. Ağustos ayında yüzde 0,1 oranında düşüş gerçekleşmişti.

Üretici Fiyat Endeksi Yıllık Bazda Geriledi

Eylül ayında yüzde 0,9 artan yıllık ÜFE, Ekim’de yüzde 1,3 oranında düşüş gösterdi. Piyasanın beklentisi yüzde 1,5 oranında bir azalma olmasıydı. Söz konusu düşüşün demir-çelik fiyatlarındaki azalmadan kaynaklandığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Demir çeliği içeren metaller ve kömür sektörü için alınan önlemlerin üretici fiyat endeksinin azalmasını sağlayan en önemli kalemler olduğu belirtildi.

Allianz Trade kıdemli ekonomisti Francoise Huang, Çin ÜFE’sindeki değişimlerin, ABD’deki benzer durumlardan yaklaşık bir-iki ay önce gelme eğiliminde olduğunu dile getirdi.

Tüketici fiyatlarına bakıldığında temel gıda maddesi olarak başı çeken domuz eti fiyatları yüzde 51,8, meyve yüzde 12,6 yükseldi. Sebze fiyatlarında ise 8,1 oranında düşüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.