Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon 2022’nin Son Ayında Artış Gösterdi

Çin’de enflasyon Aralık ayında ekonominin büyük bölümü kapalı olmasına rağmen gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle yükseldi.
Çin’de Enflasyon 2022’nin Son Ayında Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de tüketici ve üretici fiyat endeksleri açıklandı. Bu sabah yayımlanan verilere göre Aralık 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 1,8 oranında arttı. ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de, enflasyon Kasım’da yüzde 1,6 gelmişti. Aralık verisi ise Reuters anketine paralel geldi.

Çin çok uzun zamandır sıfır Covid vaka politikası nedeniyle kısıtlama uyguluyordu. Tüm ay boyunca ekonomik aktiviteler sınırlı olmasına ve iç talepte yavaşlama olmasına rağmen gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun da hızlanmasına yol açtı.

Ulusal İstatistik Bürosu’ndan (NBS) tarafından açıklanan verilere göre 2022 yılının tamamı için enflasyondaki artış hızı yüzde 2 oldu.

Aralık’ta gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon Kasım’daki yüzde 0,6’dan yükselerek, yüzde 0,7’ye çıktı.

Üretici Fiyat Endeksi Düşüşünü Sürdürdü

Üretici fiyat endeksi (ÜFE), Kasım’da yüzde 1,3 oranında gerilemişti. Aralık’ta yüzde 0,1 düşüş beklenirken, yüzde 0,7 oranında gerileme olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın son haftalarında Covid tedbirlerini gevşeten Çin, 8 Ocak’tan itibaren sınırlarını açarak gelen yolcular için karantina zorunluluğunu kaldırdı. Ekonomik aktivitenin normale dönmesi doğrudan iç talebin artacağı anlamına geleceği için bundan sonraki aylarda enflasyonda artış olması bekleniyor.

Capital Economics ekonomisti Zichun Huang, yeni dönemde fiyatların yukarı doğru gittiğine dair bazı erken işaretler olduğunu söyledi. Fakat enflasyondaki artışın, yeniden açılan diğer ülkelerle kıyaslandığında çok korkulacak oranda olacağını düşünmediğini sözlerine ekledi.

Guotai Junan Group’un baş ekonomisti Zhou Hao ise enflasyonun yönetilebilir olmaya devam edeceğini, bu nedenle de Çin Halk Bankası’nın faiz oranını ilk çeyrekte 10 baz puan düşürmesi gerekeceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.