HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Çin Yuanı Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan yuan’ın, küresel piyasalarda işlem hacmi yüksektir. Ciddi anlamda değerinde yükseliş kaydeden para biriminin değeri, merkez bankasının devalüasyonu sonucunda düşüşe uğramıştır. Fakat yine de kısa sürede yuan kendini toplamayı başarmıştır. Bu nedenle yatırım amacıyla tercih edilen para birimleri arasında yer alır. Çin Merkez Bankası tarafından tedavüle sokulan para birimin uluslararası kodu CNY’dir.

Yuan, hem yatırım hem de ticaret alanında sıklıkla kullanılan para birimidir. Ülkemiz yatırımcıları bu para birimi ile işlem yaparken genellikle Amerikan doları, Euro ve Türk lirasını tercih etmektedir. USD/CNY, EUR/CNY ve TRY/CNY pariteleri üzerinden alım – satım yapmaktadırlar. Beklentilerini karşılamak için kişiler; piyasa takibi yaparak ve canlı döviz grafikleri ne şekilde değişmiş yorumlayarak yatırımlarını gerçekleştirirler. Böylece doğru zamanda en uygun fiyat seviyelerinden yatırımlarını yürüterek, kazanç sağlayacak adımları atarlar.

Çin Yuanı Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Amerikan doları – Çin yuanı kuru hakkında yorumda bulunabilmek için yukarıda bahsettiğimiz gibi USD/CNY paritesi canlı grafikleri incelemeniz gerekiyor. Sadece anlık verilere değil, geçmişteki dalgalanmalara da bakmalısınız. Çünkü dünde yaşanan olayların sonucunda fiyat seviyelerinde nasıl bir dalgalanma görülmüşse, bugün meydana gelen benzer hususlarda da genellikle aynı etkiler görünür. 1 yıllık USD/CNY paritesi kuru değişimlerine grafik üzerinden bakacak olursak, gördüğünüz gibi en yüksek değeri 2016 yılı Ocak ayı6.9598 seviyesidir. En düşük değeri ise 31 Mart 2016’da karşımıza çıkan 6,4390 değeridir. USD/CNY paritesi kuru 2017 Mart ayına6.8664 seviyesi üzerinden giriş yapmıştır.

EUR/CNY paritesi canlı grafikleri, Euro – Çin yuanı döviz çifti hakkında bilgiler vermektedir. Anlık dalgalanmaları gösteren güncel grafikler sayesinde paritenin ilerideki fiyat değişimlerini öngörebilirsiniz. Bunun için geçmiş verileri incelemenizde fayda vardır. 10 yıllık Euro – Çin yuanı kuru değişimlerine baktığımız zaman stabil bir ilerleme görüyoruz. Fakat 1 yıllık sürece baktığımızda parite daha dalgalı bir yapıda. Bundaki en büyük etken Çin Merkez Bankası’nın devalüasyon kararı almasıdır. Bu yüzden paritenin değeri kan kaybetmiştir. 2017 Mart ayı verilerine bakacak olursak; EUR/CNY paritesi kuru 7,2572 seviyesinde işlem görmeye başlamıştır.

Türk lirası – Çin yuanı kuru alış satış fiyatı sitemizden 7/24 takip edebilirsiniz. Aynı zamanda TRY/CNY paritesi güncel fiyat hareketlerini grafikler aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Gerek anlık gerekse de aylık ve yıllık olarak değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak analizlerinizi gerçekleştirerek, Türk lirası – Çin yuanı kuru değişimleri üzerine yorumda bulunabilirsiniz. Son on yılında TRY/CNY paritesi canlı grafiğine baktığımız zaman, bu ikilinin fiyat trendine düşüş hakim olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle parite, 1 ocak 2017 yılı 1,8221 seviyesi ile en düşük değerine gerilemiştir. Ardından parite yükselişe geçse de yine tekrar aynı seviyelerine dönüş yapmıştır.

Kısaca Çin Ekonomisi Hakkında Bilgiler

1990’lı yıllarda gelişmekte olan ülkelerin başında Çin geliyordu. Şimdi ise ekonomisi, birçok ülkeye baş gösterir seviyelere yükseldi. Özellikle son dönemlerde ülkesine yabancı sermayeyi çekmeyi başaran Çin, bu konuda teşvik kredileri de sunmaktadır. Dış Ticaret Kanunu ile yabancı sermayeli kuruluşların sayısının artmasını sağlamıştır. Böylelikle ticaret hacmi oldukça genişlemiştir.

Çin’in 2015 yılındaki GSYH oranı 11,9 trilyon dolar olarak belirlenmiştir. Enflasyon seviyesi ise 1,5’tir. İşsizlik oranları yüksek seviyelerden 4,1’e indirilmiştir. Yeni istihdam alanları yaratan Çin, 13,1 milyon ile rekor kırmıştır. Bunun yani sıra dış ticaret işlem hacmini 4 trilyon dolar seviyesine çıkarmıştır. Böylece dış ticaret açısından önemli bir konuma sahip olmuştur.

Çin Ticari İlişkileri

Çin ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkiler oldukça kuvvetlidir. Öyle ki Rusya, Almanya’dan sonra gelen Uzak doğudaki en büyük ortağımız Çin’dir. Özellikle 2009 yılı Eylül ayında yapılan toplantı sonucunda mali açıdan anlaşmaya varılmıştır.

Krom, bakır, mermer gibi ürünleri Çin’e ihraç ederken,ithal olarak daha çok elektronik eşyalar almaktayız. İthal ürünlere birkaç örnek vermek gerekirse; bilgi işlem makineleri, elektronik, ses – görüntü cihazlarıdır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler