Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Para Birimindeki Tarihi Zayıflık, Tarifeler için Bir Misilleme Olabilir

Trump'ın sürpriz bir şekilde Çin için yeni tarife tehdidinde bulunmasının ardından yuan dolar karşısında 7 seviyesini gördü.
Çin Para Birimindeki Tarihi Zayıflık, Tarifeler için Bir Misilleme Olabilir

Çin yuanı, Pekin ve Washington arasındaki ticaret savaşında bir kez daha tırmanmasının ardından bugünkü işlemlerde dolar karşısında yakından izlenen 7 seviyesini geçti. Geçen haftayı 6,9760 yuandan kapatan USD/CNH paritesi, yeni haftaya yatay başladıktan sonra dik bir çıkış yakaladı ve 5,1070 yuana kadar yükselerek, tarihi bir seviyeyi kaydetmiş oldu.

Reuters haberine göre; Çin para birimi en son 2008 yılındaki küresel mali kriz sırasında dolara karşı 7 seviyesini kırmıştı.

Yuan 7 Seviyesini KırdıÇin para birimindeki keskin zayıflık, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yeni tarifelerin beklenmedik bir şekilde açıklanmasının ardından geldi.

Bank of America Merrill Lynch Global Research’ün Asya oranları ve döviz kuru statejisinin eş başkanı Claudio Piron, “Bunun açıkça Çin’in yapmaktan kaçındığı bir misilleme olduğunu düşünüyorum,” dedi. Trump’ın hareketine cevap veren Çin Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin ABD ile ticaret savaşı yapmak istemediğini ancak biriyle savaşmaktan korkmadığını söylemişti.

ABD ve Çin bir yıldan fazla süren ticaret savaşında adeta kilitlendi ve birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uyguladılar.

Ticaret Savaşı KilitlendiUzun süredir devam eden ticari anlaşmazlık, pazar duyarlılığına neden oldu ve küresel ekonomi görünümüyle ilgili endişeleri artırdı. Bugün Çin Merkez Bankası, Renminbi’nin orta noktasını dolar karşısında 6,9225’e ayarladı. Bu seviye Reuters’e göre 2018 yılının Aralık ayından bu yana görülen en zayıf seviye.

Piron, Çin Merkez Bankası tarafından yuanın Çin para birimi seviyesini daha düşük sürdürebilmesi için yuanın orta nokta bağlantısı olduğunu söyledi. Piron, “Mesaj: Nimet sonunda sabitleme tarafından verildi” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda 6,9’un üstüne önemli ölçüde yerleştirme hareketinin, Çin’in kontrolü elinde tutmayı sevdiğini gösterdiğini belirtti.

PBOC bugün yaptığı açıklamada, yuanı temelde istikrarlı tutabileceğinden emin olduğunu söyledi. İnternet sitesinde yayımlanan açıklamada, merkez bankası yuandaki zararları ticaret korumacılığına ve Çin mallarına uygulanan tarifelere bağladı.

Ekonomistler genellikle yatırımcılara Çin yuanının hareketleriyle ilgili daha fazla gelişme beklemelerini ve görmelerini tavsiye etti.

Çin Yuanı Hareketleri Gelişme BeklentisiStandard Chartered Bank Genel Müdürü David Mann, “Bir kereye mahsus olduğu ve herkes bunu güvenilir olarak gördüğü sürece sorun değil. Bu kritik kısmı. Bu güvenilir olarak görülürse nakit çıkışıyla çok fazla bir şey elde edemezsiniz ve buna karşılık olarak diğer para birimlerinden sürekli bir tepki almak zorunda değilsiniz,” dedi.

Mizuho Bank’taki ekonomi ve strateji müdürü Vishnu Varathan, “Asıl dikkatini çekmek istediğimiz şey, bunun ABD tarafından nasıl yorumlandığıdır. Çünkü Trump her zaman bu konuda para birimlerinin müdahalesiyle geri dönebilir,” ifadelerini kullandı.

Trump geçmişte Çin’i para birimini manipüle etmekle suçlarken, yönetimi ülkeyi para birimi manipülatörü olarak etiketlemekten kaçınmıştı.

Çin Manipülatör İşaretlemeBank of America Merrill Lynch’ten Piron, ABD’de döviz amortismanı konusunda tartışılan birkaç kaynak olduğunu söyledi. Bunu; Kongreciler tarafından Kongre boyunca doların değerini düşürmek istedikleri zaman yaptıkları hamlelere benzetti.

Böyle bir girişimin büyük ölçüde boşuna sonuç vereceğini söyleyen Piron, “Para savaşına gidersek ve hepimiz değer kaybetmeye çalışırsak bu bir tür sıfır toplamlı oyun olacak,” ifadelerini kullandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum