Yatırım yapmaya başla!

Çin Yuanının Sınır Ötesi Kullanımındaki Kısıtlamalar Azaltılacak

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, Çin yuanının esnekliğini artırmaya çalışacakları konusunda açıklamalar yaptı.
Çin Yuanının Sınır Ötesi Kullanımındaki Kısıtlamalar Azaltılacak

Çin yuanı, sınır ötesi kullanımda bazı kısıtlamaları bulunan para birimlerindendir. Onshore ve offshore olarak ikiye ayrılmasının nedeni de bu kısıtlamalardır. Ancak ülkenin merkez bankasının başkanı olan Yi Gang, yuanın esnekliğini artırmaya çalışacaklarını ifade etti.

USD/CNH paritesi, haftanın kapanışını %0,02 oranında ekside 6,67 seviyesinden gerçekleştirirken, günün en yüksek seviyesini 6,6840 ile kaydetti.
USD/CNH Paritesi Günlük Hareket Aralığı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Yuanın dolar karşısında güçleneceği yönünde farklı görüşler bulunuyor. Bunlardan bir tanesine göre; ABD seçimlerinde Joe Biden’ın galibiyet elde etmesi durumunda yuan dolar karşısında güçlenecek. Bir diğer görüş ise PBOC’nin zayıflatma hamlelerine karşın yuanın keskin bir şekilde güçleneceği yönünde bulunuyor.

Bugün Şanghay’daki Bund Zirvesi’nde konusunda Gang, yuanın sınır ötesi kullanımındaki kısıtlamaların azaltılacağını söyledi. Gang, ülkenin finansal hizmetler sektörünün açılmasını desteklemek için bunun gibi hamlelere ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Açıklamaların Cumartesi günü gelmesi nedeniyle yuandaki etkilerinin ne olacağı Pazartesi günkü açılışta belli olacak.

Çarşamba günkü işlemlerde yuan dolar karşısında güçlenerek 6,6270 seviyesine kadar yükseldi.
USD/CNH Paritesi Haftalık Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Bu seviye, 2018 yılının ortalarından bu yana görülen en güçlü yuan seviyesi olarak kaydedildi. Bu gelişmenin ardından bölgenin haber ajansı Xinhua, Çin’in onshore yatırımcılarının küresel olarak varlık tahsis etme ihtiyacını karşılamak için birkaç kaçan yatırım planını genişletmeyi planladığını yazmıştı.

Gang, “Çin, yuanın esnekliğini artıracak ve döviz kurlarının makro ekonomide ve uluslararası ödemeler dengesinde otomatik bir dengeleyici olarak daha iyi bir rol oynamasına izin verecektir,” ifadelerini kullandı. Ayrıca yuanın uluslararasılaşmasını teşvik etmek için Çin’in sınır ötesi kullanım için altyapıyı daha da geliştireceğini dile getirdi.

Yuan 1 yıllık bazda dolar karşısında %3,82 oranında güçlendi. Bu oran haftalık bazda %0,64 olurken, 1 aylık bazda %2,48 oranına işaret ediyor. Çin, yuanın güçlenmesini önlemek için sürekli adımlar atarken, ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisiyle boğuşurken zayıflıyor. Bu durum, Çin’den gelen hamleleri boşa çıkararak, yuanın güçlenmesine neden oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum