Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Yuanı Aşırı Değerlenmiş Olabilir ve ABD’nin İstikrarlı Para Birimi Çabaları Geri Tepebilir

Japon finans şirketi Nomura, Çin yuanının ABD dolarına karşı şimdiden aşırı değerlenmiş olabileceğini ve muhtemelen düşeceğini belirtti. Detaylar aşağıda;
Çin Yuanı Aşırı Değerlenmiş Olabilir ve ABD’nin İstikrarlı Para Birimi Çabaları Geri Tepebilir
HABER GİRİŞ

Japon finans devi Nomura, Çin yuanının ABD dolarına karşı şimdiden aşırı değerlenmiş olabileceğini ve Başkan Trump’ın ticaret müzakerelerinin bir parçası olarak bu seviyede kilitlenmesinin muhtemelen geri tepeceğini dile getirdi. Sonuçta Çin yuanı, ABD içi uzun süredir çekişmeli bir konuydu ve ABD Pekin’i para birimini ihracatı artırmak için yapay olarak düşük değerde tutmakla suçluyordu.

Keza gelen haberler de Washington’un ticaret görüşmelerinde Çinli yetkililere para istikrarını korumaları yönünde baskı yaptığını öne sürüyordu. Bu talebe rağmen Nomura, Amerikan tarafının her şeyi yanlış yapmış gibi göründüğünü belirtti.

Pazartesi günkü notunda Nomura, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yavaşlayan büyümeye destek verme çabalarına değinerek Çin yuanı hakkında açıklama yaptı

Nomura Çin Yuanı Açıklamaları

“Çin yuanının ABD dolarına karşı çoktan aşırı değerlenmiş olabileceğine ve Çin’in son para ve kredi kolaylaştırma turunun yuanı aşırı değerlenmiş bölgelere daha fazla itebileceğine inanıyoruz.” Aslında Nomura’ya göre kurun dengelenmesi için çabalar, giderek daha fazla değer kazanan yuan, daha yavaş ihracat büyümesi, artan ithalat artışı ve Çin’deki cari işlemler açığının kötüleşmesiyle sonuçlanabilirdi.

Ayrıca Japon firma yuanın nihayetinde orta ya da uzun vadede dolar karşısında daha aşağıya doğru hareket etmesini beklediğini kaydetti.

Çin Yunaı Orta Uzun Vadede Aşağı Yönlü Hareket Edecek Ancak öngörüsü için herhangi bir seviye ya da aralık vermedi. Nomura’nın bu analizi, Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang’ın devam eden Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık yasama oturumu sırasında Pazar günkü basın toplantısı açıklamalarının ardından geldi. Nomura; Yi’nin Çin’in sıkıca kontrol edilen yuanı nasıl yönettiği konusunda esnekliği artırmayı planladığını ve geçen yıl dolar karşısındaki alım satım işlemlerini oldukça istikrarlı bulduğunu ifade ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Yavaşlayan bir ekonomi ve ticaret savaşının baskısı altında Çin’in para birimi tekrar tekrar dolara karşı 7 yuan seviyesini test etmişti.

Çin Para Birimi Tekrar Tekrar 7 Seviyelerini Test Etti Ancak yükselen iç borsalar ve tarife savaşında olası bir çözüm üzerine iyimserliğin artması etrafında bu düşükleri güçlendirmişti. Pazartesi itibariyle para birimi dolar karşısında yaklaşık 6.72 seviyelerinde işlem görüyordu. Para birimi, Çinli yetkililer tarafından günlük olarak ABD dolarına karşı her iki yönde de yüzde 2 oranında hareket edebileceği orta bir noktada sabitlenmişti. Ancak piyasa güçleri rol oynuyordu ve Çin ülke dışına akan parayı kontrol altında tutmak için istekliydi.

Öte yandan Nomura, yuanın istikrarını bir ticaret anlaşmasına dönüştürme konusunda herhangi resmi bir dil yerleştirmenin, Çin’in para biriminin değerini düşürmesi için engelleme ve aşırı müdahaleleri frenleme girişimi olacağını da söyledi.

“Bize göre, Çin’i istikrarlı bir yuanı sürdürmesi için zorlayan bir hüküm, ne mantıklı ne de uygulanabilirdir. Çin’in böyle bir politikaya mutlak uyumla kendisini zorlama olasılığı düşüktür çünkü piyasa güçlerinin döviz piyasalarında belirleyici rol oynamasına izin verecektir.” dedi. Diğer analistler de ABD’nin istikrarlı bir yuan talebinin gereksiz olduğunu çünkü nihayetinde Çin’in merkez bankasının da uluslararası yatırımcıları cezbetmek için aynı şeyi istediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.