Yatırım yapmaya başla!

PBOC, Yuanın Referans Kurunu 2008’den Beri İlk Kez 7’nin Üzerine Çıkardı!

Çin Merkez Bankası (PBOC) günlük referans yuan kurunu 11 yıldır ilk kez 7'nin üzerinde bir seviyede tuttu.
PBOC, Yuanın Referans Kurunu 2008’den Beri İlk Kez 7’nin Üzerine Çıkardı!

Çin yuanının 10 yılı aşkın bir sürenin en düşüğüne gerilemesiyle başlayan kriz ile gerginlik hala devam ediyor. PBOC, yuandaki bu düşüşün az da olsa önüne geçmek amacıyla para birimi için sürekli günlük referans kuru belirliyordu. Bankanın yuana yönelik aldığı bu önlem devam etmiş ve söz konusu ortak nokta dün 6,9996 seviyesinde belirlenmişti.

Bankanın yuan için dün koyduğu referans noktası pazar beklentilerinden biraz zayıf kalmış, bu da Asya piyasalarında karışık bir seyre sebep olmuştu. Bugün PBOC tarafından alınan yuan için günlük referans kuru uzun bir sürenin rekoruna işaret etti.

PBOC, Perşembe günü için, dolar karşısında günlük referans yuan kurunu 7.0039 seviyesinde belirleyerek, son 11 yıldır ilk kez 7’yi aşkın bir seviye kaydetti.

11 Yıldır İlk Kez 7'yi Aşkın Bir Seviye KaydedildiBankanın bugün açıkladığı bu rakam beklenenin altında olmakla birlikte, söz konusu kur 2008 yılından bu yana 7 seviyesinin üzerini görmemişti. Bu gelişmelerle Çin yuanı zayıfladı. Çoğu ekonomistin ortalama fiksing beklentisi 7.0156 idi.

USD/CNH Paritesini Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Çin dışında işleme alınan yuan, dolara karşı 08:18’de %0.22 ekside, 7.0701’den işleme alındı. Ayrıca Çin yuanı kur sepetine karşı en az 2015 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Scotiabank stratejisti Gao Qi, Çin’in paniğe önlem amacıyla böyle bir yol izlediğini belirtti.

Qi, PBOC’un yuanı kısa süre içinde istikrara kavuşturmak için bu yolu bir süre daha izlemeyi sürdüreceğini, yüksek olasılıkla beklenenin üzerinde fiksingler koymaya devam edeceğini söyledi.

Yuan Kısa Sürede İstikrara KavuşturulacakQi, bununla birlikte Hong Kong’ta tahvil satışlarının sürdürüleceğini ve belki de offshore piyasada yuanın forward puanlarını artırmaya devam edeceğini öngördü. Diğer taraftan PBOC, bu hafta başında günlük fiksingi zayıf seviyede tuttu ve böylelikle para birimindeki sert kayıplara zemin hazırladı.

En önemlisi de küresel bir kur savaşına ilişkin endişeler artmıştı. PBOC tarafından günlük olarak ilan edilen referans kurları bu hafta piyasa tarafından pür dikkat izlenecek.

Ayrıca piyasada artan risk algısı yatırımcıların güvenli limana olan taleplerini artırırken, altının ons fiyatı PBOC’un yuanın değer kaybedişine izin vermesiyle 1500 dolar üzerine çıktı. PBOC, yaptığı açıklamada yuanın dolar karşısındaki değer kaybından ticarette artan korumacılığın ve Çin ürünlerine uygulanan vergilerin etkili olduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum