Yatırım yapmaya başla!

Çin Yönetiminden TikTok’un ABD Operasyonlarının Satılmasına İzin Çıktı

Bir süredir satılması gündemde olan TikTok için Pekin yönetimi gerekli düzenlemeyi yaptı.
Çin Yönetiminden TikTok’un ABD Operasyonlarının Satılmasına İzin Çıktı

Sosyal medya uygulamaları her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Facebook, Instagram, Twitter gibi mecralar öne çıkan platformlar arasında yer alıyor Son yıllarda TikTok’un da yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine topladığını söyleyebiliriz. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen paylaşım uygulaması kullanıcı sayısını en hızlı artıran platformların başında geliyor.

Bilindiği üzere TikTok uzun zamandır ABD yönetiminin baskısı altındaydı. Trump yönetimi uygulamayı ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle yasaklamaya hazırlanıyor. Sosyal medya devi kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçlanıyor.

Bytedance bu iddiaları reddediyor olsa da geçtiğimiz günlerde Başkan Trump uygulamanın yasaklanmasına olanak sağlayan kararnameyi imzaladı. Kasım ayına kadar TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Bunun için Çin yönetiminden de onay çıktı.

Çin Yönetiminden TikTok’un Satışına Onay

Çin Yönetiminden TikTok’un Satışına Onay

ABD hükümetinin yaptığı son düzenleme sonrası TikTok’u satın almak üzere bazı şirketlerin girişimlerde bulunduğu biliniyor. Microsoft, Twitter ve Oracle gibi devlerin TikTok ile ismi anılmıştı. Son olarak Türk girişimci Dalınç Arıburnu’nun kurucu ortağı olduğu Centricus’un da TikTok’u satın almak adına görüşmeler yaptığı gündeme gelmişti. Tabi TikTok’un satılma işleminin gerçekleşmesi için Çin yönetiminden bir onay çıkması gerekiyordu.

Pekin yönetimi TikTok’nu ABD faaliyetlerinin satın alınması için gerekli izni verdi. Daha önce teknolojik şirket ve sistemlerin satışlarına yönelik bir kısıtlama bulunuyordu. Ancak Çin hükümeti belirli başvurular sonucunda onaylanan ürün ve servislerin satışına izin verecek. Hükümetin bunun için özel bir düzenleme yaptığı ve TikTok’un önündeki satış engelini kaldırdığı belirtiliyor.

ABD hükümeti TikTok’un bir şirkete satılması için 90 günlük süre tanımıştı. Bu süre 15 Kasım tarihinde dolmuş olacak. Önümüzdeki günlerde sosyal medya devinin ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan operasyonlarının bir şirkete satılması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum