Yatırım yapmaya başla!

Çin Yönetiminin Microsoft ile TikTok Anlaşmasına Karşı Çıkacağı İddia Ediliyor

Son dönemde Microsoft ile TikTok arasındaki satın alma görüşmelerinin Çin hükümeti tarafından engelleneceği iddia edildi.
Çin Yönetiminin Microsoft ile TikTok Anlaşmasına Karşı Çıkacağı İddia Ediliyor

Son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çin merkezli Bytedance’ın geliştiricisi olduğu paylaşım uygulaması dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. Sosyal medya platformu hızlı yükselişinin yanı sıra ABD yönetiminin kıskacı altında. Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump yaptığı açıklamasında TikTok’a erişim engeli getirebileceklerini açıklamıştı.

ABD’nin TikTok’a yönelik tavrının sebebi olarak uygulamanın kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşması gösteriliyor. Bu gelişmeler sonrası son günlerde teknoloji devi Microsoft’un TikTok’u almak üzere harekete geçtiği gündeme geldi. Şirketin TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda operasyonlarını satın alabileceğini belirtiliyor. Ancak Çin yönetiminin bu satın almaya izin vermeyeceği gelen bilgiler arasında.

TikTok’un Satılmasına Çin Engeli

TikTok’un Satılmasına Çin Engeli

Microsoft’un TikTok’u satın alma hamlesine karşı Çinli kaynaklardan tepki gecikmedi. ABD yönetimini TikTok’u parçalamak istediğini ve bu hamlelerin haydutluk olduğunu belirten kaynaklar, “Cuma günü kısa video paylaşım uygulaması TikTok’u yasaklayacağını duyuran ABD hükümeti, Microsoft’un uygulamanın ABD operasyonlarını satın almasına izin verdiğini bildirdi. Böylesine vakit öldürücü bir hareket, ABD yönetiminin Çin ile ticaret anlaşması müzakerelerinde kullandığı bir taktiktir” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin TikTok’a karşı zorbalık yaptığını belirten kaynaklar, Trump yönetiminin bu hamlesine cevap verilecek pek çok seçenek olduğunu açıkladı. Microsoft’un TikTok’u satın alması durumunda bunun sadece ABD ve bazı ülkelerde geçerli olacağının altı çiziliyor. Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde TikTok hizmeti Çin merkezli Bytedance tarafından sağlanacak.

ABD yönetiminin Çin tarafında üstüne gittiği tek uygulama TikTok değil. Telekomünikasyon devleri Huawei ve ZTE’nin de Çin hükümeti için casusluk yaptığı iddia ediliyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’nin ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde 5G faaliyetlerine kısıtlamalar getirildi.

Aynı zamanda şirketin yeni nesil telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google uygulamaları kullanılamıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim teknoloji ve sosyal medya şirketlerini fazlasıyla etkilemeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum