Yatırım yapmaya başla!

Çin Yönetimi Huawei Konusunda ABD’yi İkiyüzlü Olmakla Suçluyor

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD’nin Huawei konusunda ikiyüzlü olduğunu ve Almanya Başbakanı Merkel’e yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğünü söyledi.
Çin Yönetimi Huawei Konusunda ABD’yi İkiyüzlü Olmakla Suçluyor

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim geçtiğimiz yıldan bu yana artarak devam ediyor. Bu gerilim nedeniyle en zararlı çıkan şirketlerin başında ise teknoloji devi Huawei geliyor. Bilindiği üzere ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçluyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde ABD yönetimi Huawei’yi casusluk yapmak için şantaj ve komplo kurduğunu iddia etmişti.

Çinli teknoloji devi ise her fırsatta ABD’nin somut bir kanıt gösteremediğini belirtiyor ve casusluk suçlamalarını kesin bir dille reddediyor. Konuyla ilgili yeni bir açıklama ise ABD’nin Almanya büyükelçisi Richard Grenell’dan geldi. Grenell, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisini aradığını ve güvenilir olmayan 5G tedarikçileri ile iş birliği yapan ülkeler ile is birliğinin istihbarat güvenliğini tehlikeye atacağını belirtmesini istediğini söyledi.

ABD İstihbarat Kozunu Oynuyor

ABD İstihbarat Kozunu Oynuyor

Geçtiğimiz günlerde İngiltere ve Avrupa Birliği’nden Huawei’nin 5G çalışmalarına yönelik herhangi bir yaptırım kararı çıkmadı. Bu gelişme sonrası ABD hükümetinin Huawei ile iş birliği yapan ülkelere yönelik olarak istihbarat paylaşımını durdurmak istediği daha önce gündeme gelmişti. Benzer açıklamalar son olarak Almanya büyükelçisi Richard Grenell tarafından da dile getirildi. Bu durum ABD’nin Almanya ile istihbarat paylaşımını kısıtlayacağı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Büyükelçinin bu açıklamasında Çin cephesinden cevap gecikmedi. Grenell’in tweetine yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD yönetimini ikiyüzlü olmakla suçladı. Chunying açıklamasında, “Grenell kimi tehdit ediyor? Gerçek tehdidin kim olduğunu unutmayın. ABD’nin Merkel’in telefonuna yönelik casusluk yapmıştı” diye konuştu. Der Spiegel dergisi 2013 yılının Ekim ayında ABD’nin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonuna yönelik casusluk faaliyelterinde bulunduğunu iddia etmişti.

Beyaz Saray ise bu iddiaları reddetmişti. Huawei’nin üzerindeki ABD baskısı yaklaşık bir yıldır artarak devam ediyor. Kara listeye alınan teknoloji devi, ticari ilişkilerini özel lisanslar sayesinde yürütüyor. Son gelişmeler Almanya’nın Çin ile ABD arasında kaldığını gösteriyor. Almanya’nın Huawei’ye yönelik bir yaptırımda bulunması Çin hükümetini fazlasıyla sinirlendirecektir. İki ülke arasında büyük bir ticari ortaklık olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum