Yatırım yapmaya başla!

Çin Yönetimi Çocukların Gece Oyun Oynamasını Engelleme Kararı Aldı

Çin hükümeti almış olduğu son karar ile 18 yaşından küçüklerin gece saatlerinde oyun oynamasını engelliyor.
Çin Yönetimi Çocukların Gece Oyun Oynamasını Engelleme Kararı Aldı

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin genel olarak yasakçı politikaları ile adından söz ettiriyor. Ülkede pek çok oyunun yasaklı olduğu biliniyor. Hatta Çin merkezli Tencent’in geliştirdiği dünyanın en popüler oyunlarından biri olan PUBG, Çin pazarı yasalara uygun şekilde dizayn edilerek sunuluyor. Ülkede uzun zamandır hükümetin çocukların oyun oynamasına yönelik yeni kurallar getirileceği konuşuluyordu.

Hükümet çocukların oyunlara bağımlı olmasını engellemek adına yeni kısıtlamalar getirdi. Yeni düzenleme ile 18 yaş altındaki çocuklar artık 08:00 – 22:00 saatleri arasında oyun oynayabilecek. Bu saatler arasında ise oyun oynama zamanı kısıtlanıyor. Çocuklar bu saatler içerisinde 90 dakikadan fazla oyun oynayamayacak. Yetkiler yasaklara sebep olarak başta bağımlılık olmak üzere pek çok sağlık sorununu gösteriyor.

Çin’de Oyun Oynamaya Katı Kurallar

Çin’de Oyun Oynamaya Katı Kurallar

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi geçtiğimiz günlerde oyun oynamanın çocuklarda başta bağımlılık olmak üzere miyopluk ve düşük akademik performans gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu belirtmişti. Hükümet bu sorunların önüne geçmek adına günlük oyun süresini 90 dakika ile kısıtlama kararı aldı. Bu süre hafta içi günlerini kapsayacak. Hafta sonunda ise çocuklar en fazla 3 saat oyun oynayabilecek.

Kısıtlamalar arasında online oyunlara yönelik düzenlemeler dikkat çekiyor. Kullanıcılar online oyunlarda gerçek adlarını kullanmak zorunda olacak ve kimlik bilgilerini paylaşacak. Ayrıca oyunların ek paketleri olan DLC’ler ve oyun içi ödemelere yönelik önlemler alındı. Oyuncular aylık en fazla 57 dolar harcama yapabilecek. Oyun eşyaları ise kullanıcıların yaşlarına yönelik filtrelenecek.

Gençlerin Sağlığının Korunması Amaçlanıyor

Gençlerin Sağlığının Korunması Amaçlanıyor

Alınan düzenleme ile ilgili konuşan Yayın İdaresi Sözcüsü, “Yeni kurallar temiz bir internet alanı yaratmayı ve gençlerin fiziksel ve zihinsel sağlığını korumayı amaçlıyor. Hükümet birimleri alınan yeni kuralları uygulayacak ve oyun şirketlerinin bu kurallara uyup uymadığını sürekli kontrol edecek” diye konuştu.

Araştırmalar Çin’in dünyanın en büyük oyun pazarı olduğun gösteriyor. Ülkedeki pazarının yakında 38 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. İnternet kullanıcı sayısının 800 milyonu aştığı Çin’de geçtiğimiz ay internette video izlenmeye yönelik sınırlamalar getirilmişti. Yapılan düzenleme ile video platformlarına genç modu getirilmiş ve gençler günde en fazla 40 dakika video izleyebiliyor. 22.00-06.00 saatleri arasında ise gençlerin video izlemesi engellenmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum