Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Yönetimi Clubhouse Uygulamasını Ülke Genelinde Erişime Kapattı

Son günlerin popüler sosyal medya uygulaması Clubhouse, Çin’de yasaklandı.
Çin Yönetimi Clubhouse Uygulamasını Ülke Genelinde Erişime Kapattı

Sosyal medya dünyası geçmiş yıllardan bu yana sürekli büyümeye devam ediyor. Kullanıcıların artan ilgisi ile beraber pek çok farklı platform daha geniş kitlelere ulaşıyor. Günümüzde Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve Snaphat gibi mecraların en popüler sosyal ağlar olduğu biliniyor. Son günlerde ise Clubhouse adında yeni bir uygulama ortaya çıktı. İnsanların sesli olarak iletişim kurduğu platform kısa süre içerisinde viral hale geldi.

Uygulama diğer platformlardan farklı olarak davetiye usulü ile kullanıcı kabul ediyor. Bu nedenle insanlar davetiye bulma yarışına girmiş durumda. Clubhouse son olarak farklı bir gelişme ile gündeme geldi. Çin hükümeti kısa zaman önce yayınlanan uygulamayı erişime kapattı. Ülkedeki kullanıcılar Clubhouse uygulamasına ulaşamadığını fark etti.

Çin’den Clubhouse Kısıtlaması

Çin’den Clubhouse Kısıtlaması

Çin’in en çok kullanılan sosyal ağlarından WeChat gruplarında, Clubhouse kullanıcıları durumu bildirdi ve canlı ses uygulamasına geri dönmenin yollarını aramaya başladı. Clubhouse, Çin’de hızla güç kazanıyor ve çok sayıda kullanıcıyı erken dönemlerde çok çeşitli konularda konuşmalara çekmeye başlamıştı.

Platformun diğer ABD merkezli uygulamaların ve hizmetlerin kaderini karşılaması muhtemel görünüyordu. Tahmin edildiği üzere uygulama Çin genelinde yasaklandı. Çin’deki kullanıcılar Clubhouse uygulamasına artık erişemiyor ve web sitesinin de engellendiği görülüyor. Çin son dönemde daha da katılaşan internet yönetmeliğine uymak için uygulamanın ne kadar değişmesi gerektiği göz önüne alındığında geri dönüş yolunun kapalı olduğu görülüyor.

Uzmanlar hükümetin bu hamlesinin şaşırtıcı olmadığını düşünüyor. App Store’un Çin mağazasında uygulama artık yer almıyor. Daha önceden uygulamayı yüklemiş olanlar VPN aracılığı ile Clubhouse’a erişim sağlayabiliyor. Çin’deki Clubhouse kullanıcıları artık uygulamayı açtıklarında “Bir SSL hatası oluştu ve sunucuya güvenli bağlantı kurulamıyor.” şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşıyor.

Geçtiğimiz iki hafta içinde, Clubhouse, Çin genelinde son derece popüler hale geldi. Çin ile beraber Hong Kong ve Tayvan’dan kullanıcılar birbirleri ile diyaloglara girdi ve eğlenceli sohbetler yaşandı. Çoğu kişi uygulamanın Çin’de uzun süre dayanmayacağının farkındaydı. Çünkü platformda siyasi tartışmalar yaygın bir şekilde yapıldı ve bu durum hükümetin tepkisini çekmişe benziyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum