Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Yeni Borç Verme Faiz Oranını Düşürmesi Bekleniyor

Çin'in bankalar arası borçlanma maliyetlerini düşürmesinin ardından şimdi de yeni borç verme faiz oranını düşürmesi bekleniyor.
Çin’in Yeni Borç Verme Faiz Oranını Düşürmesi Bekleniyor
Yorum

Çin’in merkez bankası PBOC, dün sürpriz bir şekilde yedi günlük ters repo faiz oranını yüzde 2,55’ten yüzde 2,50’ye düşürdü. Bu indirim teşvik umutlarını artırırken, yarın da yeni borç verme faiz oranı olan LPR’yı düşürmesi bekleniyor.

Yapılan bir ankete katılan 64 kişiden tamamı, merkez bankasının aylık tespitinde Çarşamba sabahı bir yıllık kredi faiz oranında (LPR) bir düşüş bekliyor.

LPR Düşüş Beklentisi37 katılımcı da beş yıllık LPR’de bir başka kesinti bekledi. Çin Halk Bankası (PBOC), sadece iki hafta önce bir yıllık orta vadeli borç verme tesisindeki (MLF) oranların düşürülmesinin ardından Pazartesi günü yedi günlük ters repo oranlarını düşürdü.

İki kilit bankalararası faiz oranındaki azalmalar, merkez bankasının bu hafta LPR’yi düşürmesi olasılığını artırdı. Reel ekonomideki şirketler ve tüketiciler için finansman maliyetlerini düşürdü.

Katılımcılar bu ay LPR’nin düşürülmesine oybirliği verirken, bankalararası faiz oranlarının beş baz puan düşürülmesine rağmen kesintilerin ne kadar derin olacağı konusunda bölünmüşlerdi.

Hong Kong’daki Nomura’nın Çin ekonomisti Lu Ting, “Bir yıllık MLF oranı, LPR’nin ölçütü olduğundan, bir yıllık LPR’nin 20 Kasım’da şu anda yıllık yüzde 4,20’den 5 baz puandan biraz daha fazla kesilmesini bekliyoruz,” dedi.

Piyasa ayrıca PBOC’nin konut ipoteklerini fiyatlandırmak için kullanılan bir gösterge olan beş yıllık LPR’ye dokunup dokunmama olasılığını tartıştı.

Piyasalar LPR TartışıyorAnkete katılanların yaklaşık yüzde 45’i hem bir yıllık hem de beş yıllık LPR’lerde 5 puanlık bir kesim öngörürken, tüm katılımcıların yüzde 36’sı yalnızca bir yıllık vade için marjinal 5 temel puan indirimi gördü.

Pekin’deki Çinli bir bankadan trader, “Bu sefer çok hassas. Herkes beş yıllık oranın emlak sektörüne karşı tutumu gösterdiği gibi ayarlanıp ayarlanmayacağına bakıyor,” dedi.

Bazı analistler PBOC’nin üçüncü çeyrek para politikası açıklamasında mülkiyet politikasına ilişkin ifadelerin geçmiş raporlardan biraz değiştiğini ve sektörde marjinal bir gevşeme olabileceği yönündeki spekülasyonları hafiflettiğini belirtti.

Merkez bankası, ikinci çeyrek raporunda yer alan “konutlar spekülasyonlar için değil, yaşamak içindir. Ancak emlak sektörü ekonomi için kısa vadeli bir teşvik olarak kullanılmamalıdır,” ifadeleri dikkat çekmişti.

LPR, 18 bankanın aylık olarak belirlediği borç verme referans oranıdır. PBOC, Ağustos ayında LPR fiyatlandırma mekanizmasını gevşeterek bunu MLF oranına göre sabitledi. Anketteki tüm cevaplar özel platformlarından seçilen katılımcılar tarafından seçildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu