Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anlaşma Öncesinde Çin’den Yeni Karar: Fikri ve Mülkiyet İhlallerinin Cezaları Artıyor!

Çin hükümeti, ticaret anlaşması kapsamında fikri ve sınai mülkiyet hakların ihlalleri konusunda cezaları artırmaya yöneldi.
Anlaşma Öncesinde Çin’den Yeni Karar: Fikri ve Mülkiyet İhlallerinin Cezaları Artıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşması en az savaş kadar hareketli geçiyor. İki ülke görüşmelerinde neredeyse her gün yeni bir gelişme yaşanırken, bugün Çin’in aldığı yeni karar gündeme oturdu.

Çin, ticaret anlaşması kapsamında fikri ve sınai mülkiyet haklarını korumaya aldı. Ülke, ABD ile görüşmelerdeki en önemli konulardan biri olan bu iki hakkın ihlal edilmesi durumunda uygulanan cezaların artırılacağını bildirdi. Bunun yanı sıra sözü edilen temel hakların ihlalinde cezaların alt limitinin düşürülmesi fikrinin değerlendirildiği açıklandı.

Fikri ve sınai mülkiyet hakların korunmasının ticaret anlaşmasındaki en önemli adım olduğunu belirten Çin hükümeti, bunun aynı zamanda ülkenin ekonomik rekabetini artırması için en büyük teşvik olduğu belirtildi.

Çin Hükümeti Anlaşmadaki En Önemli Adımı BelirttiAldığı kararla fikri ve sınai mülkiyet haklarını daha güçlü bir korumaya alan Çin hükümeti, diğer yerel hükümetlere de bu korumaları güçlendirmesi konusunda tavsiyede bulundu.

Öte yandan ABD, Çin’den fikri mülkiyet hakları hırsızlığına ilişkin temkinli olunmasını, bunun yanında ABD’li şirketleri Çin’de iş yapabilmeleri için ticari sırlarını paylaşmaya mecbur kılmayı bırakmaları konusunda taahhüt vermesini bekliyor.

Çin’in bu konuda yaptığı şey ise 2022 yılından itibaren daha sık rastlanan fikri mülkiyet haklarının ihlallerini düşürmek ve bu konuda mağduriyet yaşayanların daha kolay şekilde tazminat almaları için çaba göstermek.

2022 Yılından İtibaren Fikri Mülkiyet Haklarına Daha Sık RastlanacakABD ve Çin şu sıralar kısmi bir ticaret anlaşması için görüşmeler gerçekleştiriyor. Daha karışık ve daha mühim konuların ele alınması için ise gelecek dönemler bekleniyor.

Önceki hafta Çin baş ticaret müzakerecisi iki ülkeyi ilgilendiren bazı önemli konuları ele almıştı. ABD’nin Çin’deki ekonomik sistemin değişmesi için kamu iştiraklerine ilişkin reform planları, finansal sektör açılımı ve fikri mülkiyet hakları genişletilmesi gibi meseleler bu konular arasındaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu