Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’deki Yavaşlama Kötüleşip Alman Ekonomisi Zayıflarken, Küresel Hisseler Batıyor

Çin'de görülen yavaşlama derinleşip, Alman ekonomisi zayıflığını korurken, küresel hisse senetleri batma sinyali veriyor.
Çin’deki Yavaşlama Kötüleşip Alman Ekonomisi Zayıflarken, Küresel Hisseler Batıyor
Yorum

Ekim ayında Çin’in ekonomik verileri yavaşladığından ve Almanya’nın üçüncü çeyrekte durgunluktan kaçınmasından dolayı küresel hisse senetleri düşüşe geçti. Bu düşüşte, ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan küresel büyüme endişeleri de etkilidir.

47 ülkeden hisseleri izleyen MSCI All-Country World isimli endeksi, Avrupa’da ticarete başlamasının ardından yüzde 0,14 oranında değer kaybetti.

MSCI All-Country World Yüzde 0,14 DüştüAlman ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 oranında büyüdü. Beklentileri geride bırakan veri, hanehalkı ve devlet harcamalarında görülen bir miktar artıştan destek buldu. Ancak yine de verinin zayıf kaldığı yorumlandı. Avrupa ekonomisi ise Almanya’nın büyüme verisinin ve yorumlarının ardından düşüşe geçti.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, Londra’da öğlene kadar olan işlemlerde düz seyrederken, Almanya’nın DAX endeksi yüzde 0,2 oranında düştü.

Londra’daki CMC Markets analisti pazarlamacı Michael Hewson, Almanya’nın verilerine dayanarak, “Açıkcası beklenenden daha iyi, ama bunun içi boş bir zafer olduğunu iddia ediyorum. Çünkü aslında mali bir cevabı daha az olası kılıyor. Teknik bir durgunluğa girselerdi, gevşetme baskısı tabiri caizse çok daha büyük olurdu,” dedi.

Euro bölgesinde 10 yıl vadeli tahvil getirileri, 2 baz puan düşmüştür. Almanya, Fransa ve Hollanda gelirleri bir haftanın en düşük seviyesine ulaştı. ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde yüzde 0,1 düşüşle Wall Street’te daha zayıf bir açılış işareti oluştu.

Asya’da, Japonya ve Çin’deki yumuşak ekonomik verilerin ardından hisse senetleri düştü.

Asya Yumuşak Veriler YansımasıPekin ve Washington arasında devam eden ticaret savaşının, dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarında büyümeyi etkilemeye başladığı gözlendi. MSCI’nın Japonya hariç en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi, yüzde 0,3 düştü. Japonya’nın Nikkei 225 borsa endeksi ise yüzde 0,8 değer kaybetti.

Şanghay blue chip endeksi yüzde 0,15 oranında artış gösterdi. Ancak kasvetli rakamların teşvik için duruma ekleneceği beklentileriyle desteklendi. Çin’in fabrika üretimindeki artış, küresel ve iç talep zayıflığı, dünyadaki en büyük ikinci ekonominin geniş kesimlerinde ortaya çıkan Çin-ABD ticaret savaşı nedeniyle Ekim’de beklenenden fazla yavaşladı.

Ekonomik büyümenin kilit faktörlerinden biri olan sabit kıymet yatırımı, Ocak ayından Ekim ayına kadar yalnızca yüzde 5,2 oranında arttı.

Sabit Kıymet Yatırımı Yüzde 5,2 ArttıÇin Ticaret Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin ve ABD’nin birinci aşama ticaret anlaşmasıyla ilgili derinlemesine tartışmalar yürüttüğü ve tarifeleri iptal etmenin böyle bir anlaşmaya varmanın önemli bir şartı olduğunu söyledi.

Çin’in sanayi üretimi büyümesi, Ekim ayında sert bir şekilde yavaşladı ve yıllık bazda yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise yüzde 5,4 olması yönündeydi. Yatırım büyümesi, rekor seviyeye ulaşırken, perakende satışlar beklentilerin altında geldi.

Zayıf rakamlar da bir kararın alınmasına ilişkin pazar güveninin zayıfladığını işaret etti. Yeni ekonomist anketleri, Washington ve Pekin arasında önümüzdeki yıl daimi bir ateşkes anlaşması yapmasını beklemediğini gösterdi.

Trump, Salı günü yapılan bir politika konusunda, müzakerelerin ilerleyişi konusunda herhangi bir güncelleme yapmadı. Wall Street Journal, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, görüşmelerin çiftlik alımları ile karıştığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu