Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Yatırım Fonları Girişi 2,5 Trilyon Yuan ile Rekora Yükseldi

Başta pandemide gösterdiği başarı ve para politikasında izlediği yol Çin pazarını cazip hale getirirken, 2020’nin ilk 10 ayında tarihi yüksek miktarda fon girişi gerçekleşti. 
Çin’in Yatırım Fonları Girişi 2,5 Trilyon Yuan ile Rekora Yükseldi

Covid-19 virüs salgınının tüm dünyaya dağıldığı merkez olan Çin, hastalığın yayılmasını çok kısa bir süre içinde durdurarak, ekonomik faaliyetlerde hızla toparlanmaya yöneldi. Bu tablo yatırımcıların tercih ettiği ilk ülkelerden biri olmasını sağladı.

Elde edilen verilere göre bu yıl Çin’de 1.100’den fazla yeni yatırım fonu başlatıldı. Cuma günü itibarıyla 373,1 milyar dolar yani 2,5 trilyon yuanlık fon girişi gerçekleşti. Bu durum ülkenin para birimini desteklemeye devam ediyor.

2020’nin başından Ekim ayının sonuna kadar olan dönemde 1.4 trilyon yuan olan önceki fon girişi rekoru kırıldı.
Çin Fon Girişi
Görsel Kaynak: CNBC

Analistler yatırımcı girişinin bu denli artmasının ana sebeplerinden biri olarak koronavirüs salgını nedeniyle para politikasında uygulanan gevşeme ve düşük faiz oranlarını gösteriyor. Hisse senetlerinin daha az cazip hale geldiğini belirten analistler, mevzuatta uygulanan değişikliklerin de yatırımcıları çektiğini aktardı.

China Asset Management analisti Ji Shengling, 2.5 trilyon yuanı aşan fon pazarının tarihsel açıdan çok önemli olduğunu söyledi. Çin, Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ekonomisine sahip. Aynı zamanda en büyük ikinci hisse senedi ve tahvil piyasasını elinde bulunduruyor. Ancak anakarada tercih edilen önemli yatırım araçlarından bir diğeri gayrimenkul almak.

CB Insights tarafından yayınlanan verilere göre Asya merkezli fintech şirketlerine sağlanan fonlar yılın üçüncü çeyreğinde %12 oranında geriledi. Uzmanlar bu bakımdan Çin’deki eğilimlerin ve tercihlerin çok kısa bir zaman dilimi içinde tersine dönebileceğine dikkat çekiyor.

CB Insights analisti Conor Witt, Çin pazarında hala çok büyük fırsatlar olduğunu fakat son yıllarda piyasa oyuncularının pazardaki payları arttıkça, fon girişinin engellendiğine dikkat çekti. Bir diğer bilinmesi gereken önemli durum, Çin hisselerinin bu yıl en iyi performans gösterenler arasında yer aldığı.

Çin yuanı TSİ 09:48’de %0,82 artıda 1,27’den işlem görüyor.
Çin Yuanı Tüm Zamanların En Yükseğinde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Uzmanlar Çin’e yatırımlar arttıkça para biriminin hızla değer kazandığını ve cazip kalmaya devam edeceğini söylüyor. Çin Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda birtakım önlemler alarak yuandaki aşırı değerlenmeyi engellemeye çalıştı fakat çok başarılı olamadı. Ekonomistler bu durumun ülkenin ihracatına zarar vermesinden endişe duyuyor. USD/CNH paritesi şu dakikalarda 6,71’ten işlem görüyor.

Bu gelişmeler altında ABD doları karşısında da hızla yükselen yuan, aylık bazda %1,63 pozitif bölgede bulunuyor. Türk lirası karşısındaki durumuna baktığımızda tüm zamanların en yükseğinden işlemde olduğunu görüyoruz. Çin yuanı kur son bir ay içinde %10,34, bir yıl içinde %32 oranında değer kazandı.

Kurun son haftalarda yükselişini hızlandırmasında Çin tarafında gerçekleşen olumlu gelişmelerin yanında, Türk lirası üzerindeki baskıların artmasının da payı yüksek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ekim toplantısında faizleri artırmaması döviz kurlarının fitilini ateşledi.

Para Politikası Kurulu toplantısından bu yana neredeyse her gün yeni rekorları yazıyoruz. Dolar, Euro ve sterlin tarihi yüksek seviyelere çıkarken, Türkiye’nin dış politika ilişkileri, artan cari açık, yükselen enflasyon ve coronavirüs pandemisi TL’nin kırılganlığını, ülkenin ise risk primini artırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum