Paylaşım

Çin’de Yaşanan Sert Düşüşler Küresel Çapta Etki Yaratıyor!


 

Çin ekonomisindeki sert düşüşler uluslararası piyasaları da negatif etkiledi. Dünya Bankası ise negatif yönlü seyir karşısında küresel büyüme tahminlerini aşağı çektiğini duyurdu.

Yeni yıl ile birlikte Çin ekonomisi kayıplarını artırmaya ve derinleştirmeye başladı. İlk işlem gününde %7 kayıp yaşayan CSI 300 Endeksi, borsaların kapanmasına yol açmıştı. Kayıpların bir türlü telafi edilememesi ve daha da derinleşmesi sonucunda bugünde Çin borsasında işlemler durduruldu. Böylelikle Çin borsaları bu hafta içerisinde 2 kez durdurulmuş oldu. Yaşanan bu sert düşüşlerin küresel çapta piyasalara da etki edeceği bilinmekteydi. Beklenen oldu ve Çin’deki sert düşüşler uluslararası piyasalara da etki ederek dalgalanmalara yol açtı.

ABD ham petrolü 20 yılın en düşük kapanışına doğru bir yöneliş gerçekleştirdi. Hong Kong’da işlem gören (offshore) yuan, dolar karşısında 5 yılın en düşük seviyesine indi. Yen, Ağustos ayından bu yana en güçlü seviyesine çıkmayı başardı. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 3 ayın en düşük seviyesine kadar gerileme yaşadı. Ayrıca ABD Hazine tahvilleri ise ralli yaptı.

Standard&Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün 3 ayın en düşük seviyesinden kapatmasının ardından %1 düştü. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi ise %29 düşerken; Avustralya, Japonya, Singaput, Güney Kore ve Tayvan’da gösterge endekslerin tümü %1’den fazla geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 11.50’de %1.7 aşağıda seyrediyor. Hong Kong’da işlem gören Hang Seng China Enterprises Endeksi, %4.3 ile Ağustos ayından bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi.

Küresel büyüme tahminleri aşağı çekildi…

Dünya Bankası dün, traderların 2016 yılının başlangıcından beri aklında olan Çin ekonomisindeki yavaşlama ve onun emtia grubu üzerindeki etkilerini işaret ederek küresel büyüme tahminlerini bu yıl ve 2017 yılı için aşağı çekti. Çin politika yapıcılarının zayıflayan yene yönelik artan toleransı, ekonomideki yavaşlamayı önlemekte zorluk çektikleri yolundaki endişeleri artırıyor. Ham petrol fiyatlarındaki güçlü düşüşler de düşük enflasyon ve merkez bankalarının enflasyon hedeflerini yakalayamayacağı endişelerini artırmasından dolayı yatırımcıları tedirgin ediyor.

Melbourne’de IG Ltd. şef piyasa stratejisti Chris Weston; “Çin yuanı endişelerin merkezinde yer alıyor. Risk varlıklarının istikrar kazanması ve güvenin yeniden artması için, Çin para biriminde istikrarlı ve hatta yukarı yönlü bir hareket gerekecek. Piyasanın artan bir şekilde küresel enflasyon görünümünden endişe duyduğu görülüyor,” şeklinde görüş bildirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın