Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Yapay Zeka ve Yüz Tanımaya Karşı Büyüyen Bir Tepki Var

Yapay zeka ve yüz tanıma, Çin’de giderek artan endişe ve tepkilerle karşılaşıyor. İşte son durum;
Çin’de Yapay Zeka ve Yüz Tanımaya Karşı Büyüyen Bir Tepki Var

Çin, yüz tanıma olayına serbest bir şekilde giriyor gibi görünse de gelişmeler, halkın ters tepkilerinin giderek arttığını gösteriyor. Geçen hafta viral olan Zao isimli yüz değiştirme uygulaması da popülerliğinde kısa süre sonra hem hükümet hem de özel işletmelere ait medyadan karşılaştığı ters tepkilerle bu durumu kanıtlıyor.

Bariz veri gizliliği koruma eksikliğiyle eleştirilen Zao, aynı zamanda kullanıcıların yüzlerini ünlülerin ya da başkalarının kliplerine eklemelerine izin verdiği için tartışmalara yol açtı.

İnsanların yüzlerini neredeyse mükemmel bir şekilde değiştiren uygulamanın yeteneği, insanların yanlış bilgilendirme yaymak için videoları manipüle edebileceği endişeleri yarattı.

Zao Endişe Yarattı Nitekim Facebook’un bir anda patlayan FaceApp isimli uygulamasının nasıl sorunlara ve dolandırıcılık hikayelerine yol açtığı hepimizin malumuydu. Şehir gazetesi The Beijing News, Pazar günkü haberinde; “gelecek geldi, yapay zeka artık sadece teknolojik gelişim için bir test değil, aynı zamanda yönetim için bir test” dedi.

Bununla birlikte şu anda yazılım operatörünün yeteneklerinin kötü niyetli olup olmadığını belirlemenin zor ancak vatandaşların endişelerinin anlaşılabilir olduğunu aktardı.

Bu durum genellikle veri gizliliği konusunda çok fazla endişe duymayan Çinli vatandaşların tutumunda belirgin bir değişikliği temsil etti.

Çinli Vatandaşlar veri Gizliliği Tutum Değişiyor Sonuçta Zao uygulaması, deepfake teknolojisinin ve sosyal medya üzerindeki etkisinin gücü hakkında hızla fikir verdi. FaceApp benzeri Zao Çin’de gizlilik endişesi yaratırken, deepfake de yol açabilecekleri konusunda giderek daha çok kaygı veriyordu.

Kaldı ki aylar önce yapılan bir araştırmada inovasyonlar için yapılan tahminler arasında deepfake teknolojisi 2019’da jeopolitik krize yol açabilir ögörüsü de vardı. Öte yandan Çin’de çıkan tartışmaların ardından WeChat’in uygulama aracılığıyla oluşturulmuş içerikleri paylaşmayı yasakladığı iddia edilmişti ki bu da ülkede değişen trende örnek gösterildi.

Zao kullanıcılardan gelen tepkileri takiben birkaç gün içinde gizlilik politikasını revize etmek durumunda kaldı.

Zao Gizlilik Politika Değiştirmek Zorunda Kaldı Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı da Zao’ya işaret ederek, yeni teknolojilerin ve işletmelerin güvenlik değerlendirmesini ayrıca ağ sahtekarlığı ve diğer gizli tehlikelere karşı korumayı güçlendirmenin gerekliliğini vurguladı. Zao ise Salı günkü bir açıklamasında; “Profesyonel bir bakış açısına göre, yüz değiştirme teknolojisinin yüz tanıma ödemesi için güvenlik tehdidi oluşturması imkansızdır” diyerek kendini savundu.

Ancak Çin Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yönetici bu yaz yaptığı bir açıklamada, tüketicileri yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisinin yarattığı yeni riskler konusunda uyarmıştı.

Çin Merkez Bankası Yetkilisi Yüz Tanıma UyardıPBOC’un bilim ve teknoloji departmanı direktörü Li Wei; “Bir banka kartı hala cebinde olabilir ancak bir yüz genellikle savunmasızdır ve tanınması çok kolaydır. Mevcut teknoloji, yüzünüzü üç kilometre öteden tanıyabilir” ifadeleriyle dikkat çekmişti.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Martin Chorzempa da konuya ilişkin şöyle görüş bildirdi: “Şifreniz riske girerse, sadece şifreyi değiştirebilirsiniz. Bu durum yüzünüzde veya parmak izinizde ortaya çıkarsa, etki daha uzun sürebilir. Parmak izinizi veya yüzünüzü bir parolayı değiştirebileceğiniz gibi değiştiremezsiniz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum