Yatırım yapmaya başla!

Çin WhatsApp’ı Tamamen Yasakladı! İletişime Darbe İndirdi

Daha önce de kısıtlamalar getirilmiş uygulama, alınan bilgilere göre tamamen yasaklandı. Ülkede WhatsApp üzerinden hiçbir şekilde mesaj gönderilemiyor. İşte detaylar…
Çin WhatsApp’ı Tamamen Yasakladı! İletişime Darbe İndirdi

İnternete ve uygulamalara karşı geliştirdiği sansürler ile sürekli gündeme gelen Çin Hükümeti, WhatsApp’ı yasakladı. Anlık mesajlaşma uygulamalarının yanında açılımı Virtual Private Network olan VPN kullanımını da yasaklayan ülke, getirdiği yasaklarla tüm dünyanın tepkisini topluyor.

Yasaklara uymayan kullanıcıların telefon servislerini kesmekten dahi çekinmeyen Çin, Facebook, Twitter, Pinterest gibi pek çok siteye erişim engeli uygularken bugün WhatsApp’ı yasaklamasıyla yeniden gündeme oturdu. Gerçi Çin Komünist Partisi’ni eleştiren robotların fişinin çekildiği, hatta devlet başkanına benzediği gerekçesiyle çizgi film karakteri Winnie the Pooh’un bile yasaklandığı bir ülkede bu yasağın gelmesi ne kadar şaşırtıcı orası da tartışılır!

The New York Times’ın güvenlik uzmanları WhatsApp uygulamasının Çin’de yasaklandığı haberini doğruladı.

WhatsApp uygulamasının Çin’de yasaklandığı haberini doğrulandı.

Ayrıca Çin’deki dijital sansürü de takip eden Paris merkezli Symbolic Software isimli araştırma şirketinden Nadim Kobeissi de bu durumu onayladı.

Çin’de geçtiğimiz haftalardan itibaren WhatsApp uygulamasında sıkıntılar başlamış, kullanıcılar video ve fotoğraf paylaşımı yapamamıştı.

Uygulamada sıkıntılar vardı.

Şimdiyse WhatsApp’tan metin mesajı bile gönderilemiyor. Kobeissi’ye göre Çin bu yasağı uygulamaya almak için The NoiseSocket Protocol’u engellemiş olmalı. Ayrıca Symbolic Software isimli şirket, WhatsApp uygulamasındaki erişim sorunlarının Çarşamba günü başladığını belirtiyor.

Çin’de 2009 yılında yasaklanan Facebook’a karşı büyük bir darbe olan bu yasak, tüm dünyanın dikkatini çekti.

Çin'de yasaklanan Facebook'a büyük bir darbe geldi.

Sonuçta; günde 1 milyar insanın kullandığı WhatsApp’ın da engellenmesiyle Facebook’un Çin’de kullanılan tek uygulaması geçtiğimiz ay gizlice piyasaya sürülen Colorful Baloons oldu. Bu yasağın ardındaki nedenin de uygulamanın, kullanıcıların iletilerini uçtan uca şifreleyebilmesi olarak tahmin ediliyor.

Nitekim ülkede 963 milyon kişinin kullandığı WeChat programı, hükümetin kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmesine izin veriyor. Bu arada yasağın, 18 Ekim’de yapılacak olan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi için de bir nevi hazırlık olduğu tahmin ediliyor. WhatsApp ise konu hakkında açıklama yapmamayı tercih ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum