Çin’den Video Oyununa Gelen Yasak Tencent’in Hisseleri Düşürdü!

Çin, çok popüler bir video oyununu yasakladıktan sonra Tencent hisselerinde düşüş görüldü. Detaylar haberimizde;

Çinli düzenleyiciler çok popüler bir video oyununun satışını yasakladı ve Tencent hisseleri düşmeye başladı. Çin’de 8 Ağustos’ta piyasaya sürülen Monster Hunter: World isimli oyuna getirilen yaptırım, teknoloji devinin hisselerini düşürdü.

Tencent’in oyun dağıtım platformu WeGame, web sitesindeki açıklamasında içeriğin yasal gereklilikleri karşılamadığı için oyunun artık mevcut olmadığını dile getirdi. Hong Kong’da işlem gören Tencent hisselerinin bu sabah % 3’ün üzerinde düşüş gösterdiği görüldü.

İlaveten Çinli düzenleyicilerin bu hamlesinin oyunun 8 Ağustos’ta çıkışından yalnızca 1 hafta sonra gelmesi de dikkat çekti.

Tencent Değer Kaybetti Tencent’in oyun dağıtım platformu WeGame’in web sitesinde Çince yayınlanan bir bildiri, içeriğin yasal gereklilikler karşılayamadığı için oyunun artık satılmadığını söyledi. Tencent ayrıca söz konusu duyuruda, oyunu satın almış kişilerin 20 Ağustos’a kadar başvuru yapmaları durumunda 5 gün içinde geri ödeme alabileceklerini kaydetti.

İsteyenlerin bu tarihten sonra oyuna devam edebilecekleri fakat oyunun devam edeceğine dair herhangi bir garantinin olmayacağı da belirtildi.

Monster Hunter: World Çin'de Yasaklandı Ayrıca Financial Times, WeGame’e yakın bir kaynaktan aldığı bilgiler doğrultusunda yaptığı haberde oyunun kaldırılmasının kullanıcılardan gelen şikayetlerden kaynaklanmadığını, bunun yerine Çin’in yeni medya düzenleyicilerindeki bürokratik iç anlaşmazlık nedeniyle olduğunu yazdı. Bu noktada; WeGame’in Valve Corporation tarafından geliştirilen popüler bir PC oyunları dağıtım platformu olan Steam’in Tencent versiyonu olduğu kaydedildi.

Kaldı ki Valve Haziran ayında yaptığı bir duyuruda; Steam’i dev Çin pazarına sokmak çin Çinli bir geliştiriciyle ortak çalıştığını dile getirmişti.

Tencent Oyunu Monster Hunter: World Çin'de Yasaklandı Bu da Steam’in direkt WeGame’in karşısına çıkacağı anlamına gelmişti. Öte yandan, Tencent’in yasaklanan oyunu Monster Hunter: World’un Japon video oyunları yaratıcısı Capcom tarafından yaratıldığı ve Capcom’un Haziran sonunda oyunun 8.3 milyon kopya sattığı söylendi. Ayrıca Tencent, oyunu Çin’deki PC kullanıcılarına satmak için lisans almıştı.

Sonuçta; akıllı telefon oyunları gelirleri Honour of Kings gibi ürünler sayesinde artsa da Tencent’in PC oyunları portföyünde 2 sağlam ürün vardı. Bunlar Tencent’in Çin’de çalıştırma hakkının olduğu PlayerUnknown’s Battlegrounds ile büyük bir hissesine sahip olduğu Fortnite idi. Tencent’le ilgili bir diğer haber ise Çinli e-ticaret devinin yan kuruluşunun Çinli film ve TV yapımcısı New Classics Media’nın kontrolünü 2.25 milyar dolara satın alması oldu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı