Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Veri Gizliliğini Ciddiye Almazsa 5.5 Trilyon Dolarlık Büyüme Fırsatını Kaçırabilir

Çin’in veri gizliliği ve fikri mülkiyet koruması gibi konulardaki çabalarını artırmaması durumunda ülkenin önümüzdeki 10 yılda 37 trilyon Çin yuanı değerinde büyüme fırsatını kaybedebileceği söylendi.
Çin Veri Gizliliğini Ciddiye Almazsa 5.5 Trilyon Dolarlık Büyüme Fırsatını Kaçırabilir
Yorum

Yayınlanan yeni bir analizde, Çin’in veri gizliliği ve fikri mülkiyet koruması gibi konulardaki çabalarını artırmaması durumunda ülkenin önümüzdeki 10 yılda 37 trilyon Çin yuanı ya da 5.5 trilyon dolar değerinde büyüme fırsatını kaybedebileceği söylendi. Ekonomi danışmanlığı şirketi AlphaBeta’nın araştırmasına dayanan ve Hinrich Foundation tarafından Perşembe günü yayınlanan rapor, Çin’in 2017’deki dijital veri akışının iç ekonomiye 3.2 trilyon yuan ve deniz aşırı ülkelere 1.6 trilyon yuan değer kattığını belirtti.

2030’a gelindiğinde ise özellikle tüketici ve perakende alanındaki bu tür ticarette büyümenin Çin ekonomisine 37 trilyon yuan katkıda bulunması bekleniyordu. Keza bu rakam rapora göre Pekin’in öngörülen gayri safi yurtiçi hasıla değerinin beşte biri seviyesinde olacaktı.

AlphaBeta’dan Konstantin Matthies de rapora ilişkin; “Bu tahmin, bu fırsatlar için serbest sınır ötesi veri akışına dayanıyor, bunu engellerseniz sayı daralacaktır” dedi.

AlphaBeta’dan Konstantin Matthies Dijital Ticaret Çin Ekonomisi 37 Trilyon Yuan Katkı Raporda, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği’nin Gizlilik Çerçevesi’nin benimsenmesi ve ISO tarafından belirlenen kişisel bilgilerin korunmasına ilişkin kurallar gibi Çin için gerekli önceliklerden bahsedildi. Çin’in dijital ticaretten büyüme potansiyelinin farkına varmasına yardımcı olabilecek diğer değişiklikler arasında ise hangi içeriğin yasa dışı olduğuna dair daha net tanımlar ve fikri mülkiyet haklarını koruyan dengeli kurallar vardı.

Ayrıca bazı Çinli dijital şirketler için bazı online materyallere erişimi kısıtlamanın maliyetleri artırabileceği ve iş yapmayı imkansız hale getirebileceği söylendi.

Çinli Şirketleri için Erişim kısıtlama Sonuçta Çin, The New York Times, Google, Facebook, Twitter ve YouTube gibi bazı web sitelerine iç erişimi engelleyen bir internet güvenlik duvarıyla ünlüydü. Çinli internet sansürleyiciler hassas kabul edilen içeriği silmek için sosyal medyayı da temizliyor, engellerin işletme verimliliğini düşürebileceğinden ve şirketlerin bir gecede kapatılabileceklerinden endişe etmelerine yol açıyordu. Fikri mülkiyet haklarının konusunda ise yabancı şirketle Pekin’de bir miktar ilerleme kaydettiklerini söyleseler de uygulamalarla ilgili sorular devam ediyordu.

University of International Business and Economics profesörü Zhou Nianli da Perşembe günü raporun önerilerinin oldukça genel olduğunu söyledi.

 Zhou Nianli Sınır Ötesi Veri Akışı Yorumu Pekin’de düzenlenen bir medya etkinliğinde konuşan Zhou Nianli, sınır ötesi veri akışları konusunun karmaşık olduğunu ve acil olarak ele alınması gerektiğini belirterek bunun Çin ile ABD arasında bir denge bulma meselesi olduğunu vurguladı. ABD’nin Çin’le olan son ticari anlaşmazlığındaki şikayetinin bir kısmı, yabancı şirketlerin Asya’da çalışmak istediklerinde Çinlilere teknolojilerini aktarmak zorunda kalmalarıydı. Pekin bu tür transferleri en son dış yatırım yasasıyla yasa dışı hale getirse de yine de uygulamada ne olacağı belirsizdi.

Öte yandan, Çin 1 milyardan fazla olan nüfusunun yardımı ile ülkenin teknoloji şirketlerinin hızla teknoloji devlerine döndüğü malumdu.

Çinli Teknoloji Şirketleri Hızla Dünya Devleri Döndü Öyle ki CB Insights’a göre dünyadaki üç büyük girişimden ikisi Bytedance ile Didi olmak üzere Çinliydi. Bunlar ve diğerleri, tüketiciler mobil ödeme kolaylığının ve çevrimiçi sipariş edilen ürünlerin hızlı teslimatının tadını çıkarırken büyük veri yığınları topluyordu. Söz konusu bilgilerin yaygın şekilde dağılması da veri gizliliği konusundaki endişeleri artırıyordu. Pekin, özel sektör tarafından aşırı veri toplanmasının sınırlandırılması yönünde bazı adımlar atsa da eleştirmenler çabaların yeterli olmadığını savunuyordu.

Ne var ki doğru politikanın daha hızlı uygulanabilmesiyle birlikte Hinrich raporu, dijital veri akışlarının yavaşlatabileceği gibi aynı zamanda Çin ekonomisine değer katabileceğini de bildirdi. Bu durum şöyle açıklandı: “Çin’in büyüme ivmesini 2030 ve ötesine taşıyabilmek için Çin’in geleneksel olarak ekonomik büyümesini artıran düşük maliyetli avantajın ötesinde rekabetçi stratejiler geliştirmesi gerekecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu