Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Vergi Misillemesi ABD’li Teknoloji Devlerini Etkilemeyecek!

Donald Trump’ın 50 milyar dolarlık gümrük vergisi kararına karşılık Çin’in getirdiği 3 milyar dolarlık vergi misillemesi, ABD’li teknoloji devlerini etkilemeyecek. Çünkü…
Çin’in Vergi Misillemesi ABD’li Teknoloji Devlerini Etkilemeyecek!

Donald Trump’ın imzaladığı 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi kararına karşılık 3 milyar dolarlık misilleme yapan Çin’in yeni düzenlemesinin ABD’li teknoloji devlerini etkilemeyeceği söylendi.

Zira Çin, Alphabet ve Facebook gibi şirketlere bu yaşananlardan çok daha önce kısıtlamalar getirdi. Konuyla ilgili yorum yapan analistler; “Çin’in vergi düzenlemeleri teknoloji devleri üzerinde etki yaratmayacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çin’in misilleme niteliğindeki 3 milyar dolarlık vergisinin yaratacağı etkiler hala tartışılırken, uzmanlar bunun teknoloji devlerini etkilemeyeceğini söyledi.

Çin’in 3 Milyar Dolarlık Vergi MisillemesiZira modern Çin Seddi olarak adlandırılan dünyanın en büyük internet sansür ve izleme sistemi Great Firewall; Facebook ve Google’a erişimi Çin’de yıllar önce engelledi. Ayrıca ülkede kayda değer bir paya sahip olamayan ve büyüme konusunda sık sık hükümetin düzenlemelerine takılan daha pek çok ABD’li şirket var.

Örneğin Netflix 2016 yılında uluslararası alanda en büyük hamlesini yapmış fakat Çin’in dışında kalmıştı.

Netflix Çin'de Pay EdinemiyorArdından Baidu’nun video portalı iQiyi ile anlaşma imzalayarak, büyük Çin pazarına ancak arka kapıdan girebilmişti.

Yeri gelmişken, iQiyi’nin Çin’in Netflix’i olarak adlandırıldığını ve geçtiğimiz günlerde ABD borsasına giriş yapacağını duyurduğunu da belirtelim. Sonuçta Netflix; ülkede yalnızca Çin’in Google’ı denilen Baidu’nun platformu aracılığıyla hizmet verebiliyor. Ancak ABD’li şirketin Baidu dışında da rakipleri var.

Kısa süre önce; Spotify benzeri uygulama Gaana’ya yatırım yapan Tencent ile Lazada Group’a yatırım yapan Alibaba, kendi video uygulamaları ile Netflix’e rakip olanlardan.

Alibaba ile Tencent Çin'i Domine Ediyorİlaveten; Amazon da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyük bir yer edinemeyenler arasında.

2016’da Amazon Prime ile Çin’e giren, Alibaba ve JD.com gibi yerel rakiplerle mücadele etmeye çalışıyor ancak pazardaki payını fazla büyüttüğünü söylemek mümkün değil.

Diğer taraftan; Elon Musk da Tesla ile Çin’de zorluk yaşayan isimler denildiğinde akla gelen ilk isimlerden.

Elon Musk da Çin'de Sıkıntı YaşıyorHatta Musk’ın Çin’de fabrika açmak için uğraştığı ancak söz konusu anlaşmanın hükümetin engellerine takıldığı biliniyor. İşte bu nedenle de Musk, Trump’a Çin ile ABD’nin otomobil konusunda daha adil olması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Neticede; Çin’de yasaklı olmasa bile engellere takılan ve ülkenin pazarında önemli bir pay edinemeyen pek çok firma var. İşte bu nedenle de uzmanlar Çin’in vergi misillemesinin, direkt teknoloji sektörünü hedef almasa bile ABD’li devler üzerinde etkili olamayacağını savunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum