Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Japonya Hizmet Sektöründe Beklenmeyen Bozulma

Japonya ve Çin’de bugün açıklanan verilere göre hizmet sektörü PMI değerleri, Haziran’da bir önceki aya göre düşerken, aynı zamanda beklenti altı kaldı.
Çin ve Japonya Hizmet Sektöründe Beklenmeyen Bozulma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Markit Economics tarafından açıklanan verilere göre hem Çin’de hem de Japonya’da hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Haziran’da düşüş gösterdi. Aynı zamanda beklentinin altında kalan veriler, hizmet sektöründe iyimserliği bir miktar azaltsa da rakamlar eşik değerin üzerinde kalmayı başardı.

Japonya’da hizmet PMI, Haziran’da 54,0 değerinde gerçekleşti. Mayıs’ta 55,9 seviyesinde açıklanan endeks, Haziran ön okumalarında 54,2 ölçülmüştü.

Firmalar söz konusu dönemde daha yüksek müşteri sayıları bildirirken, daha güçlü pandemi ile ilgili kısıtlamaların etkisinin azalmasının hizmet ekonomisinde artan talepten kaynaklandığı ifade edildi. İyileştirilmiş talep koşullarının işletmelerle birlikte kapasite üzerinde ek baskı oluşturduğu, girdi fiyatlarında enflasyonun düşüş eğilimi sürdürdüğü belirtildi.

Jibun Bank bileşik PMI çıktı endeksi Haziran’da 54,3’ten 52,1’e geriledi. Toplu yeni siparişler art arda beşinci ayda genişledi, özel sektörde birikmiş işler ılımlı bir hızda arttı.

Çin Hizmet PMI da Beklentinin Altında Kaldı

Mayıs ayında 57,1 olarak açıklanan Çin Caixin hizmet PMI, Haziran’da 53,9’a gerilerken, piyasanın 56,2 olan beklentisini karşılamadı. Çin hizmet sektörü, büyümede yavaşlama belirtileri gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ticari faaliyet ve yeni siparişlerin bazıları Mayıs ayında görülenden çok daha yavaş oranlarda arttı. Girdi maliyeti enflasyonu ise nispeten sakin kaldı.

Ticari faaliyetlerdeki daha yavaş artış, genellikle daha yumuşak hareketlerle ilişkilendirildi. Toplam yeni iş devam etmesine rağmen büyüme hızı altı ayın en yavaş şekliyle oldu.

Olumlu iş havası, istihdamda daha fazla artışa katkı sağladı. Şirketler kapasitelerini artırmaya çalışırken sektör genelinde yeni işlerde sürekli bir yükseliş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.