Yatırım yapmaya başla!

Çin ve Japon Hisselerine Veri Desteği

Çin ve Japon Hisselerine Veri Desteği

ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verileri tüm piyasaların yönünü belirler durumda. Japonya hisseleri 1 ayın en düşük seviyesinden yeniden toparlanıyor.

Nintendo Co. Ltd. Şirketi % 7.8, Yamada Denki Co. % 3.5 ve Softbank % 2.4 artış gösterdi. Sumitomo Rubber Industries Ltd. ise % 8.4 değer kaybetti.

Topix Endeksi % 0.9’luk bir yükselme ile 1,588.07 puana geldi. Nikkei 225 Stock Average Endeksi ise % 0.7 yükseldi, 19,421.93 puan oldu.

Çin’de zayıf ticaret verileri ek teşvik spekülasyonlarının doğmasına neden oldu. Bu durum ise Çin hisselerinin yükselmesini sağladı.

Digiwin Software Co. ve Wangsu Science&Technology Co. % 6’nın üzerinde prim yaptı. Suning Commerce Group Co. ise % 10 değer kazandı. Çin Gümrük İdaresi’nden gelen açıklamaya göre ihracat yuan değerinde bir önceki yıla göre % 6.2 gerileme gösterdi.

Gelişen piyasa hisseleri ise Çin’de esen teşvik söylentilerinden destek buluyor. Çin ihracatının beklentileri karşılamaması sonrasında teşvik söylentileri yoğunlaşmaya başladı. Bu gelişme ile gelişen piyasa hisse senetleri haftalık kaybını silmeye başladı.

Şanghay Bileşik Endeksi % 2,3 oranında yükseldi ve son 5 yılın en büyük haftalık kaybını azaltmış oldu. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ise % 0,7 oranında yükseldi ve 1,031.81 puandan işlem görüyor.

Çin ihracatı, Nisan ayında beklenmedik bir şekilde düşüş gösterdi. Aynı şekilde ithalatta da düşüş görüldü. Bu düşüşlerin, kapasite aşımı ve emlak sektöründe yaşanan gerileme nedeniyle olduğu düşünülüyor. Çünkü bu iki önemli nokta ile mücadele eden ekonomi, aşağı yönlü baskıya maruz kalıyor.

İhracattaki bu gerileme piyasaların beklediği ek teşvik beklentileriyle birlikte, Merkez Bankası üzerindeki baskıyı artıracak gibi görünüyor. Merkez Bankası’nın Kasım ayından bu yana iki kez faiz ve zorunlu karşılık oranlarında indirime gittiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum