Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Üretim Faaliyetleri, Ekim’de Altıncı Ay için Küçülmeye İşaret Etti

Çin'in üretim faaliyetleri, Ekim itibarıyla altıncı ayında da düşüş kaydederek küçülmeye işaret etti.
Çin Üretim Faaliyetleri, Ekim’de Altıncı Ay için Küçülmeye İşaret Etti
Yorum

Çin, fabrika faaliyetlerinin Ekim ayında altı ay boyunca küçüldüğünü açıkladı. Resmi Satın Alma Yöneticileri Üretim Endeksi Ekim ayında 49,3 seviyesinde gerçekleşti. Reuters’ın anket yaptığı analistler, Ekim ayının resmi PMI verisinin düz kalmasını tahmin ediyorlardı. 50’nin altındaki PMI okumaları daralmaya işaret etmektedir.

Ülkenin istatistik bürosuna göre; Eylül ayında resmi imalat PMI verisi 49,8 seviyesinde gelmişti. PMI, işletmelerin çalışma ortamını nasıl gördüklerine dair bir ankettir. Bu tür veriler, genellikle her ay yayımlanan ilk büyük ekonomik göstergeler arasında yer aldığı için bir ekonomide neler olup bittiğini ilk kez göstermektedir.

Çin’in PMI verileri, yerel ekonomik yavaşlama ve devam ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının ortasında sorunların belirlenmesi için küresel yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Çin PMI Verileri İzleniyorPolitika yapıcılar, özellikle faiz oranlarının düşürülmesi gibi para politikası alanında büyümeyi artırmak için sınırlı seçeneklere sahiptir. Domuz eti fiyatları, viral bir salgın nedeniyle gıda fiyatlarında bir artışa neden oluyor.

Bank of Communications International baş stratejisti ve araştırma şefi olan Hao Hong, “Sadece gerçekten zorlaman gerekiyor. Bu, merkez bankasının büyümeyi artırmak için faiz oranını azaltamayacağı utanç verici türden bir durumdur. Bu nedenle Çin piyasası, enflasyon yükselirken ekonomi yavaşlarken çok iyi durumda değil,” ifadelerini kullandı.

Barclays’in küresel ekonomi araştırması başkanı olan Christian Keller’e göreyse; Çin henüz tehlikeden uzaklaşmamış olabilir.

Çin Tehlikeden UzaklaşmadıKeller, bugün Barclays Asya Forumu’nda, en son üretim verilerinin piyasaların biraz geri geleceğini düşündüğü için önemli olduğunu belirtti. Ancak fikir birliğinin altında bir veri olduğunu ve bunun henüz bitmediğinin bir göstergesi olabileceğini ifade etti.

Çin’in neden dünyanın geri kalanı gibi borç verme oranlarını düşürmediği de bu kapsamda sorgulanıyor. Ancak uzmanlar, faiz indirim işleminin büyümeyi artırmak için yeterli olmadığını ifade ediyorlar. Ayrıca Çin merkez bankasının, Japonya veya Avrupa Birliği gibi diğer büyük bölgelerden oldukça farklı bir şekilde yapılandırılmış bir ekonomiyi yönettiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu