Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin-Ukrayna Dışişleri Bakanları Görüşmesinde Barış Mesajı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile görüştü. İşgalden bu yana ikinci kez yapılan görüşmenin detayları haberde;
Çin-Ukrayna Dışişleri Bakanları Görüşmesinde Barış Mesajı
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile ülkedeki durum hakkında telefon görüşmesi yaptı.

Kuleba, konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “İkimiz de Ukrayna’ya karşı savaşın sona ermesinin barış, küresel gıda güvenliği ve uluslararası ticaretin ortak çıkarlarına hizmet ettiği inancını paylaşıyoruz” dedi.

Sivil kurbanlarla dayanışma için Çinli meslektaşına minnettar olduğunu ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de bugünkü açıklamasında Çin’in Ukrayna üzerinde bencil jeopolitik çıkarlar peşinde olmadığını dile getirdi.

Çin haber kanalı CGTN tarafından aktarılan bilgilere göre ülkenin çatışmaya kayıtsız bir tutum sergilemediğini dile getirdi. Aynı zamanda Wang Yi, yangını körüklemeyi asla istemediklerinden bahsetmeye gerek dahi olmadığını belirtti.

Wang Yi, bugün 1 Mart’taki görüşmelerinin ardından Rusya-Ukrayna ihtilafının patlak vermesinden bu yana ikinci kez Kuleba’yla telefonda görüştü.

GCM Yatırım Banner

Wang, Çin’in Ukrayna’daki durum için tek samimi beklentisinin barış olduğunu vurgularken ülke daha önce birçok kez aralarındaki farklılıklar ne olursa olsun Rusya ile Ukrayna’yı müzakerelere bağlı kalmaya çağırdı.

Wang, krizden dersler çıkarmanın ve Avrupa’da kalıcı güvenliği sağlamanın bir yolunu bulmanın önemini vurguladı. İlgili tarafları eşit düzeyde diyalog yürütmeye ve bölünmez güvenlik ilkesine dayalı dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik çerçevesi oluşturmaya davet etti.

Rusya’yı kınama tasarısında çekimser kalması ve birçok hamlesiyle Rusya’nın yanında durmasıyla dikkat çeken Çin’in nesnel ve adil bir pozisyon sürdüreceğini, ayrıca kendi yolunda yapıcı bir rol oynamaya devam edeceğini aktardı.

Wang Yi, Çin’in Ukrayna tarafının, halkının temel çıkarlarına uygun seçimler yapmak için yeterli bilgeliğe sahip olduğuna inandığını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın