Yatırım yapmaya başla!

Çin Finansal Krizden Bu Yana En Kötü Ekonomik Büyüme Sonuçlarını Açıkladı!

Çin 2018’in üçüncü çeyreğinde, finansal krizden bu yana en zayıf ekonomik büyüme sonuçlarını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Çin Finansal Krizden Bu Yana En Kötü Ekonomik Büyüme Sonuçlarını Açıkladı!

Çin bugün açıkladığı 3. çeyrek sonuçlarına göre, küresel mali krizden bu yana en yavaş ekonomik büyümesini bildirdi. 2018’in üçüncü çeyreğinde ekonomik büyüme yıllık bazda % 6.5 olarak kaydedilirken rakamın beklentilerin altında kalması dikkat çekti.

Pekin’in resmi GYSH rakamları, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin sağlık göstergesi olarak düşünüldüğünden dikkatle takip edilirken, birçok uzmanın Çin raporlarının doğruluğu konusunda şüphe duyduğu hatırlatıldı. Yine de açıklanan sonuçlar, Çin’in ABD ile süregelen ticaret savaşından etkilendiğini bariz bir şekilde gösterdi.

Bugün yayınlanan resmi rakamlara göre Çin ekonomik büyümesi, 2009’un ilk çeyreğinden bu yana en düşük hızını kaydetti.

Çin Üçüncü Çeyrek  Ekonomik Büyüme Sonuçlarını Açıkladı!Buna göre Çin’in yılın üçüncü çeyrek dönemindeki ekonomik büyümesi bir önceki yıla kıyasla %6.5 seviyesindeydi ve Reuters analistlerine göre rakam % 6.6 olmalıydı. Kaldı ki Çin bir önceki çeyrekteki %6.7’lik ekonomik büyüme oranıyla da beklentilerin altında kalmıştı. Öte yandan GSYH’ye rağmen Çin hisse senedi piyasaları daha önceki zararlardan pozitif bölgelerdeki ticaretine geri döndü. Şangay bileşik endeksi yüzde 0.37 daha yüksekken, Shenzhen kompoziti de yüzde 0.325 arttı.

Ulusal İstatistik Bürosu’na göre çeyreklik bazda Çin ekonomisi yüzde 1.6 oranında arttı ve rakamın Reuters analistlerinin tahminlerini karşıladığı belirtildi.

Çin Üçüncü Çeyrekte Finansal Krizden Bu Yana En Kötü Ekonomik Büyüme Sonuçlarını KaydettiUBS Global Wealth Management Bölgesel Baş Yatırım Sorumlusu Kelvin Tay, Çin büyümesindeki yavaşlamanın şaşırtıcı olmadığını söyledi. Tay bugün verdiği demeçte; “Çin her çeyrekte yüzde 6.6 – 6.7 oranında büyüyemez çünkü kaldıraç oranını azaltmaya başlıyor ve aynı zamanda ABD ile bir ticaret savaşı sürdürüyor” dedi. İlaveten son GSYH rakamlarına ek olarak diğer ekonomik verileri de yayınlanan Çin’in Eylül ayındaki endüstriyel üretiminin yüzde 6’lık beklentinin altında kalarak yüzde 5.8 oranında büyüdüğü aktarıldı.

Perakende satışlarının ise geçen yılına aynı ayına göre yüzde 9.2 oranında arttığı ve Reuters beklentilerini karşıladığı bildirildi.

Çin Perakende Satışları Eylül Yüzde 9.2 ArttıOcak – Eylül dönemi için sabit kıymet yatırımının da yıllık bazda yüzde 5.4 büyüyerek 5.3’lük tahmini geride bıraktığı dile getirildi. Bu noktada, Pekin’in resmi GSYH rakamlarının doğruluğu konusunda birçok uzmanın şüpheleri olduğu hatırlatıldı.

Bununla birlikte ABD ile sürdürdüğü ticaret savaşı dolayısıyla büyümeyle ilgili herhangi bir işaretin dikkatle takip edildiği bilgisi de verildi. Diğer taraftan, ilgili haberde Commerzbank ekonomisti Hao Zhou’nun Çin için üçüncü çeyrek büyüme tahmininin yüzde 6.6 olduğu ve kendisinin daha önce; “Çin ekonomik görünümüne ve finansal piyasa görünümüne dair pek çok aşağı yönlü görüş var” dediği söylendi. Yine de Zhou Pekin’in bu süreçte zorluk yaşayacak olsa da büyümeyi istikrarlı tutacağını öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum