Yatırım yapmaya başla!

Çin Ticaret ve Yatırımda Türkiye’nin Milli Para Kullanma Teklifini Destekliyor

Çin Hükümeti Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Lı Yüçıng, Türkiye ile ikili ticarette ve yatırımda milli para kullanma teklifine destek verdiklerini açıkladı. İşte detaylar;
Çin Ticaret ve Yatırımda Türkiye’nin Milli Para Kullanma Teklifini Destekliyor

Çin Hükümeti Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Lı Yüçıng, Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği ve istikrarını korumaya yönelik çabalarını desteklediklerini belirtti. Aynı zamanda Çin’in Türk tarafı ile birlikte ödemelerin milli para birimleri ile yapılması için olumlu politika ortamının oluşturulmasını, ikili ticaret ve yatırımda daha fazla milli para birimlerinin kullanılmasının sağlanmasını hızlandırmaya hazır olduğunu da ifade etti.

Çin Hükümeti Temsilcisi sıfatı ile Ankara’ya gelen Lı, ikili ilişkiler ve milli paranın teşvik edilmesi gibi konularda merak edilenleri cevapladı.

Çin Hükümeti Milli Parayı Destekliyor

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Lı, üçüncü nükleer santral projesi ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifi kapsamındaki iş birliği potansiyeline ilişkin konularda da bilgi verdi. Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ayrı ayrı görüşmelerde de bulunduğunu belirtti.

Lı, iki ülke liderlerinin mutabık kaldıkları konuları hayata geçirme ve Çin ile Türkiye’nin her alanda iş birliğini ilerletme konularının kapsamlı görüşüldüğünü söyledi.

İki Ülke Her Alanda Yakınlaşıyor

Türkiye’nin ulusal güvenliği, istikrarı ve bu doğrultudaki meşru haklarını, ülkesinin şartlarına uygun ulusal kalkınma modelini ve Çin ile stratejik iş birliğini derinleştirme konusundaki desteğini sunmak için Türkiye’de bulunduğunu da dile getirdi. Lı, Türkiye’nin bölgede ve İslam dünyasında büyük bir ülke, yükselen önemli bir piyasa, G20 üyesi ve “Kuşak ve Yol” güzargahında önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

Lı, “Çin tarafı, Türkiye’nin uluslararası ve bölgesel hususlardaki önemli etkilerini çok önemsiyor ve kararlılıkla Türk tarafının kendi ülkesinin istikrarını ve gelişmesini korumaya yönelik çabalarını destekliyor,” ifadelerini kullandı.

Lı, iki ülkenin ortak çabaları sayesinde siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik ve kültür dahil her alanda iş birliğinin hızlı geliştiğine de dikkat çekti.

İki Ülke Arasında İş Birliği Artıyor

Çin ile Türkiye stratejik ortaklık ilişkilerinin, sürekli olarak içeriğinin zenginleştiğini ve buna bağlı olarak ilişkinin güçlendiğini belirtti. 2018’de hem Çin hem de Türkiye’nin kendi önemli siyasi gündemlerini tamamladığını dile getirdi ve “Çin-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi yeni fırsatlarla dolu. İnanıyorum ki Çin ve Türkiye halkları, Çin’in “İki Yüzyıllık Hedefleri”nin ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için mücadele süreçlerinde iş birliği potansiyelini tam olarak ortaya çıkaracak ve beraber parlak geleceklerine doğru ilerleyecekler,” ifadelerini kullandı.

“Türk tarafının milli para kullanma tavsiyesini hoş karşılıyoruz” diyen Lı, bu sayede doğan maliyetlerin ve risklerin düşürüleceğini söyledi.

Milli Para Kullanma Tavsiyesi Hoş

Milli para birimlerinin kullanılmasıyla iki ülkenin kur farkından doğan maliyetleri ve risklerini düşürebileceğini belirtti. İki ülkenin gelişmekte olan önemli ülkeler ve yükselen piyasalar olarak büyük ekonomik gelişme perspektifine sahip olduğunu vurguladı. Lı, Yuanın, bu yıl Çin’in sınır ötesindeki gelir ve giderlerindeki en büyük ikinci para birimi olduğuna da dikkat çekti. Dünyanın ödemelerindeki ve yabancı rezervlerdeki en büyük altıncı para birimi olma konumunu ise koruduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum