Yatırım yapmaya başla!

Çin, TikTok’ta Beğenmediği İçeriklere Sansür Uygulayacak

Son yılların en popüler sosyal medya uygulaması TikTok’a Çin hükümeti gerekli durumlarda sansür uygulayacağını açıkladı.
Çin, TikTok’ta Beğenmediği İçeriklere Sansür Uygulayacak

Sosyal medya platformları son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber milyonlarca kullanıcının hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Farklı amaçlara hizmet eden uygulamalar yeni özellikler ile daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Son yıllarda Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok en popüler platformlardan birisi haline geldi.

Ülkemizde de çok sevilen uygulamada milyonlarca kullanıcı kısa ve eğlenceli videolar paylaşıyor hatta bazıları fenomen haline geliyor. Çin hükümetinin internet ve sosyal medya platformlarına karşı katı tutumu yıllardır süregelen bir durum. Gelen son habere göre Çin hükümetinin katı tutumundan TikTok uygulamasını da nasibini alacak gibi görünüyor.

Hükümet platformdaki videolara önümüzdeki günlerden itibaren daha sıkı denetim getirmeye hazırlanıyor. Yetkililer tarafından hoş karşılanmayan videolar ise gerekli durumda sansürlenecek. Hükümet ayrıca ülkedeki kullanıcılardan daha önce paylaşmış olduğu içerikleri denetlemesini istiyor.

TikTok’a Çin Denetimi Geliyor

TikTok’a Çin Denetimi Geliyor

The Guardian’da yer alan habere göre Çin hükümeti TikTok’ta uygunsuz olarak değerlendirdiği içeriklere sanür uygulamaya hazırlanıyor. Pekin’in canını sıkacak videolara karşı katı bir tutum sergilemesi beklenen hükümetin, Tiananmen Meydanı, yasaklanmış dini gruplar ve Tibet’in bağımsızlığı gibi konularda video paylaşımlarına daha sıkı denetim getirmesi bekleniyor.

Çin bu konularla ilgili atılan içerikleri nefret söylemi içerisine dahil ediyor ve gerektiğinde sansür uygulayacağını saklamıyor. Hükümet ilk olarak söz konusu içerikleri sansürleme yoluna gidecek. Ancak bu içerikler çok hassas noktalara dokunuyor ve ileri gittiği düşünülüyorsa paylaşımı yapan kullanıcıların hesabı da donduruluyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da meydana gelen olaylarda TikTok’ta sansür uygulandığı gündeme gelmişti. TikTok’un geliştiricisi ByteDance ve Çin merkezli bir teknoloji şirketi. Şirket iddialar ile ilgili ortaya atılan belgelerin eski tarihli olduğunu açıklamıştı.

Kullanıcılar Yeşil Hafta Başlattı

Kullanıcılar Yeşil Hafta Başlattı

Sosyal medya devi TikTok’ta kullanıcılar toplumsal farkındalık yaratan işlere de imza atıyr. Geçtiğimiz hafta itibariyle platformdaki kullanıcılar Yeşil Hafta adı altında farkındalık yaratmak istiyor. Farkındalık yaratılmak istenen konular arasında enerji tasarrufu, dünya temizlik günü, plastik atıklar ve gıda israfı gibi çevresel duyarlılık yaratacak etkenler yer alıyor. Kullanıcılar bu hafta kapsamında çok sayıda paylaşım yaptı ve farkındalık yaratmayı amaçladı.

Platformda #enerjitasarrufu etiketi kullanılarak 26 milyonu aşkın paylaşım yapıldığı belirtiliyor. Bu konu altında kullanıcılar ışıkların gereksiz yere yakılmaması, su tasarrufu ve elektrikli aletlerin kullanılmadığı zaman fişinin çekilmesi gibi sorunlara dikkat çekildi.

Bununla beraber #iklimicin adı altında yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliğine dair farkındalık yaratma amacıyla 201 milyon paylaşım yapıldı. Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha fazla hayatımızda yer etmeye başladı ve toplumsal farkındalık anlamında büyük yer tutmaya devam ediyor. Son yılların en popüler uygulamalarından biri olan TikTok için ise lokomotif olarak sayabileceğimiz platformlardan biri diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum