Yatırım yapmaya başla!

Çin Ticaretindeki Durağanlığa Rağmen Pazar Hala Cazip

Çin hisse senedi piyasaları bu yıl yüzde 20 değer kaybetti. Uzmanlar bu gerilemeyi, Çin ABD gerilimine atfetiyor. İşte ayrıntılar;
Çin Ticaretindeki Durağanlığa Rağmen Pazar Hala Cazip

Çin hisse senetleri, bu yıl yüzde 20’lik bir değer kaybetti. ABD’nin ek tarife hamlesi ile ilgili son haberde izlenirken sonuçları piyasaları şaşırtmadı.

Cai’nin işareti, ”Çin şirketlerinin büyüme oranları oldukça sağlıklı.” olduğu yönünde.

Cai ''EM Pazarında Çin'in Hala Cazip Olduğunu Düşünüyoruz.''Cai, ticaret tarifelerinden Çin ekonomisi üzerindeki etkinin küçük olacağı ve Çin pazarlarının bu yıl durgunluğa rağmen hala cazip olduğunu belirtti. Cai’nin Çin şirketlerinin çoğunun oldukça sağlıklı büyüme potansiyeline işaret ettiği öne sürüldü. Çin mallarına uygulanan ABD gümrük tarifeleri ile ilgili son haberlerde, gelişmenin piyasalar için “kesinlikle sürpriz” olmadığına dikkat çekildi.

Cai, Salı günü Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye yaptığı açıklamada, ”Gelişmekte olan tüm pazarlar arasında Çin’in hala en cazip pazarı temsil ettiğini düşünüyoruz.”

Yatırımcılar gelişen gündemler gölgesi altındaki piyasalarda büyük tablodan endişe duyuyor.

Yatırımcılar EndişeliCai, ”Bence insanlar küresel ekonomiden endişe duyuyorlar, ABD ve Çin arasındaki bu ticaretin küresel tedarik zincirine ne yapacağını, küresel ekonomi için ne yapacağını düşünüyorlar.” dedi.

Trump yönetiminin Pazartesi günü yaptığı duyuruda, ABD Başkanı Donald Trump’un Eylül ayından itibaren 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10’luk tarifeler uygulayacağı açıklandı. Bu vergiler yıl sonunda yüzde 25’e yükselecek.

En son tarifeler, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret çatışmasını tırmandırıyor; Çin’i, yeni hamlelere karşı misilleme yapmakla tehdit ediyor. Ancak tarifelere Çin hükümetinin hazırlıklı olduğunu ve  Çin ekonomisi üzerindeki etkisi çok küçük olacak, hükümet bunu yönetmek için hazır diyen Cai, ”Bu arada, Çin hükümeti para politikasını gevşetmek gibi birçok proaktif politika üstlendi ve merkez bankası daha fazla kredi verebilir. Bu da bu fırsatları ve Çin’in iç tüketimini daha da artıracak.” diye belirtti.

Bu sürecin iki tarafta kazananımları için gereken en iyi, karşılıklı pazarlık yapmak.”

En İyi Çözüm Karşılıklı GörüşmelerCai Çin’in hazır olduğunu ve Çin ekonomisi için en kötü senaryoda ihtiyatlı tedbirler alındığını belirtirken. ”Bu süreçte, ABD hükümeti hazır mı?” diye sordu ve ticaret savaşının iki tarafa da fayda sağlamayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum