Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ticaret Bakanı: Asya Ekonomik Kalkınması Zorluklarla Karşı Karşıya

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik kalkınma ve ticari gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.
Çin Ticaret Bakanı: Asya Ekonomik Kalkınması Zorluklarla Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Asya-Pasifik’teki ekonomik ve ticari gelişmenin hala birçok rahatsızlık ve zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi. Wang, Detroit’te düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) konferansında birkaç liderle bir araya geldi.

Bu konferansta ekonomik ve ticari meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Wang, bölgenin karşı karşıya olduğu zorlukların farkında olduğunu ancak gelişmekte olan büyük bir ülke olarak Çin’in gerekli katkıları yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Wang açıklamasında, “Asya-Pasifik bölgesi, küresel ekonomide her zaman en fazla büyüme canlılığına, gelişme potansiyeline ve ekonomik dayanıklılığa sahip bölge olmuştur. Buna rağmen ekonomik ve ticari gelişme hala birçok rahatsızlık ve zorlukla karşı karşıyadır.” açıklamasında bulundu.

Wang ayrıca Çin’in çok taraflı ticaret sistemini destekleme, sürdürülebilir ve kapsayıcı ticaret gelişimi konusundaki pozisyonlarını da ele aldı.

Çin’in APEC ekonomilerini açık bölgeciliği desteklemeye devam etmeye, bölgesel ekonomik entegrasyon sürecini şaşmaz bir şekilde desteklemeye, ticaret ve yatırım iş birliğini daha da derinleştirmeye ve bölgesel endüstriyel zincirler ile tedarik zincirlerinin entegre gelişiminin getirdiği fırsatları paylaşma davetini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Dünya liderleri, COVID sonrası dünyada hala sallantıda olan küresel tedarik zincirlerini güçlendirmenin yollarını arıyor.

Çin ekonomisi, kendisini kısıtlayan üç yıllık COVID-19 politikalarının büyümeyi azaltmasının ardından, sağlam temellerini yeniden kazanmak için mücadele ediyor. Kısıtlamalar Aralık ayında büyük ölçüde kaldırıldı ve hükümet ekonomik genişlemeyi canlandırmak için çeşitli adımlar attı.

Wang ayrıca APEC ülkelerini politika alışverişi ve koordinasyonu yürütmeye, endüstriyel iş birliğini ve altyapı yatırımını teşvik etmeye, en az gelişmiş ekonomilere yardım sağlamaya, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kalkınma fırsatlarını paylaşmalarına yardımcı olmaya çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.