Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ticaret Anlaşmasının Birinci Aşamasını İmzalamadan Bir Tur Müzakere Daha İstiyor

Çin, ticaret anlaşmasının birinci aşamasını imzalamadan önce bir tur müzakere daha isterken, Mnuchin tarife artışı için Aralık'a işaret etti.
Çin Ticaret Anlaşmasının Birinci Aşamasını İmzalamadan Bir Tur Müzakere Daha İstiyor
Yorum

Kaynaklar, Çin’in Trump’ın geçen hafta iki ülke arasındaki bir ticaret anlaşmasının ilk aşaması olarak adlandırdığı şeyi imzalamadan önce bir tur müzakere daha istediğini söyledi.

Ek ticari görüşmelerin Washington’da mı, yoksa Pekin’de mi yapılacağı belli değil. Ancak Başbakan Yardımcısı Liu He liderliğindeki bir Çin heyetinin, ticaret anlaşmasının birinci aşamasını sabitlemek için ay sonuna kadar vakti var.

Çin ve ABD geçen hafta Washington’da Trump ile sona eren ve her iki tarafın da çok önemli bir aşamaya ulaşıldığını söylediği ticaret görüşmelerinde bulundu. Görüşmelerde mini bir anlaşma söz konusu olurken, Çin ABD’nin yarattığı fikri mülkiyet kaygılarını ele alacak ve 40 ila 50 milyar dolarlık ABD tarım ürünü satın alacak. Buna karşılık ABD bu hafta için belirlenen tarife zammını durdurmayı kabul etti.

Trump, müzakerelerin sonucunu bir başarı olarak nitelendirirken; Çin devlet medyası, önemli ilerme kaydedildiğini söyledi. Ayrıca tarımsal ürün alımlarından çok az bahsederken birinci aşama için anlaşma kelimesini kullanmaktan kaçındı.

CNBC’den Kayla Tausche, bu noktada ticaret anlaşmasının birinci aşamasını kapsayan değişkenlerin sayısı göz önüne alındığında bir başka kişisel görüşme turunun muhtemel olduğunu belirtti.

Mnuchin: Anlaşma Yoksa Tarifeler Aralık’ta Gelir

Mnuchin: Anlaşma Yoksa Tarifeler Aralık'ta GelirABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü iki ekonomik süper güç arasında bir anlaşma sağlanamaması durumunda Çin malları için Aralık ayı ortasındaki tarife turunun yürürlüğe girmesini beklediğini söyledi.

Mnuchin, “Bu tarifelerin uygulanacağı bir anlaşma yoksa her beklentim var; ancak bir anlaşmamız olmasını bekliyorum,” ifadelerini kullandı. Mnuchin’in tarifeleri masanın üzerinde tutma taahhüdü, Başkan Donald Trump’ın Washington’da Pekin ile Çinli üst düzey müzakereleri takiben ilk etapta bir anlaşma için temel bir anlaşma olduğunu açıklamasından sonra geldi.

Mnuchin, iki ülkenin fikri mülkiyet haklarına, para birimi ve döviz dahil finansal hizmetlere ve tarım ile ilgili çok önemli yapısal meselelere değindiğini söyledi.

Aynı zamanda, Çin’in ABD’den 40 milyar dolar ila 50 milyar dolarlık tarım ürünü satın almasını beklediğini söyledi. Ayrıca Çin’in ABD’nin mal ithalatına ilişkin bazı tarifeleri kaldıracağını da belirtti.

Trump Pazar akşamı bir tweette, Çin’in büyük tarım ürünü alımlarına başlayacağını söyledi. Cuma günü Oval Ofis’te Mnuchin, Beyaz Saray’ın Çin’e daha fazla tarife empoze etmek için Salı günkü son teslim tarihine kadar devam edeceğini söyledi. Bir sonraki tarifeler için son tarihin ise 15 Aralık olduğunu söyledi.

Ancak Pekin yetkilileriyle daha fazla görüşmeyi bekleyen Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in anlaşmayı birkaç hafta içinde Şili’de yapmaları beklenen toplantıda bitirebileceklerini umuyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu