Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Teknolojisi Herhangi Bir Anlaşma Olsa da Sert ABD Kısıtlamalarıyla Karşılaşacak

UBS ekonomisti, Çinli teknoloji firmalarının herhangi bir anlaşmaya bakılmaksızın sert ABD yaptırımlarıyla karşılaşacağını söyledi.
Çin Teknolojisi Herhangi Bir Anlaşma Olsa da Sert ABD Kısıtlamalarıyla Karşılaşacak
Yorum

UBS’nin baş Çin ekonomisti Tao Wang, Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketlerinin gelecekteki herhangi bir ticari anlaşmaya bakılmaksızın Amerika Birleşik Devletleri’nden zorlu kısıtlamalara tabi tutulacağını söyledi.

Daha önce benzer açıklamalarda bulunan uzmanların yorumlarıyla uyumlu konuşan Wang; “birinci aşama anlaşma veya tam bir ticaret anlaşması yapılsa dahi inancımız, ABD’nin teknoloji konusunda daha sıkı kısıtlamalarla devam edeceği yönünde” dedi.

UBS Ekonomisti: Bu Aşamanın Ardından “Ulusal Güvenliği Umursamıyorum” Demek Çok Zor Olacak

UBS Ekonomisti: Bu Aşamanın Ardından "Ulusal Güvenliği Umursamıyorum" Demek Çok Zor OlacakUBS Avrupa Konferansı’nda CNBC’ye konuşan Wang, ABD’nin Huawei’i yasaklama kararının “ticaret cephesindeki anlaşmazlığın aslında teknoloji gibi diğer alanlara yayıldığını gösteren bir katalizör” olduğunu belirtti.

Mayıs ayında Başkan Donald Trump, ABD telekomünikasyon sektörünün “ulusal bir acil durum” yaşadığını ilan eden bir yürütme emri imzalamıştı. “Yabancı rakipler, bilgi ve iletişim teknolojisi ve hizmetlerinde güvenlik açıklarını giderek daha fazla yaratıyor ve sömürüyor” diyen Trump, Huawei’e uyguladığı yaptırımlarla yankı uyandırmıştı.

Wang da ulusal güvenlik argümanının ABD’nin Çin’in teknolojisine ilişkin aldığı konumunu değiştirmesini zorlaştırdığını savunarak şöyle konuştu: “Bundan bahsettikten sonra, herhangi bir politikacının ‘ulusal güvenliği umursamıyorum’ demesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Aslında tersine çevirmek zor olacak.”

Trump, geçtiğimiz ay ABD ile Çin’in çok önemli bir birinci aşama anlaşmasına vardıklarını ve ikinci aşamanın birinci aşama imzalanır imzalanmaz başlayacağını açıklamıştı. Ayrıca ilk aşamanın, tam anlaşmanın yüzde 60’ını ifade ettiğini belirtmiş ancak imza için bir tarihte karar kılınmadığını eklemişti.

UBS: Çin’in 2020 Büyümesi Genel Olarak Ticaret Savaşına Bağlı

UBS: Çin'in 2020 Büyümesi Genel Olarak Ticaret Savaşına BağlıDiğer taraftan UBS, ABD yönetiminin Ekim ayında daha fazla Çin tarifesi uygulamama kararının ardından 2020’de Çin’in yüzde 5.7’lik bir hızla büyümesinin beklendiğini belirtti. Fakat bankanın öngörüsü, Pekin ve Washington arasındaki ticaret gerilimlerinde bir artış olmayacağını varsaymıştı.

İlaveten 2019’da gümrük vergilerindeki artışların, Çin’in kurumsal ve imalat sektörlerine yatırımları etkilediğini de aktardı. Mülkiyet başlangıçları ve yatırımın, ticaret belirsizliği nedeniyle 2020’de mütevazı şekilde zayıflamasının muhtemel olduğu da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Wang, bu noktada Çin’in 2020’deki büyüme oranının genel olarak ticaret savaşına bağlı olacağını söyledi. Eylül ayı tarifeleriyle birlikte en son potansiyel vergilerin kaldırılması durumunda Çin’in 2020’de yüzde 6’ya ulaşma konusunda oldukça iyi bir şansı olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu