Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Teknoloji Şirketlerini Düzenleyerek Bu Alanda Süper Güç Olmayı Amaçlıyor

Çin’in teknoloji şirketlerine yaptığı düzenlemelerin, süper güç olma planının bir parçası olduğu söylendi.
Çin Teknoloji Şirketlerini Düzenleyerek Bu Alanda Süper Güç Olmayı Amaçlıyor

Günümüzde teknoloji alanında faaliyet gösteren firmalar dünyanın en büyük şirketleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şirketler milyonlarca insana ulaşıyor ve ülkelerde yapılan düzenlemelere uyum sağlıyor. Çin ise dünyanın diğer ülkelerine nazaran bu şirketlere yönelik daha katı düzenlemeler yapıyor. Google, YouTube, Facebook başta olmak üzere pek çok platform Çin’de kullanılamıyor. Bunun yanında ülkenin kendi kontrolünde olan teknoloji şirketleri bulunuyor.

Çin hükümetinin son dönemde ülkede faaliyet gösteren şirketlere yaptığı düzenlemeler ile gündeme gelmişti. Ancak bu hamlelerin Çin’in süper güç olma planı içerisinde gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bir araştırmacı CNBC’ye verdiği demeçte, Çin’in büyük teknoloji devlerini düzenlemeye yönelik son hamlelerinin teknolojik bir “süper güç” olma yönündeki daha geniş çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Çin’in Süper Güç Olma Planı

Çin’in Süper Güç Olma Planı

ABD ve Avrupa Birliği gibi Çin de veri korumadan antitröste kadar birçok alanda teknoloji sektörünü nasıl düzenleyeceği üzerinde çalışıyor. Çin’in teknoloji şirketleri, büyük ölçüde düzenlemelerden bağımsız olarak büyüdü ve dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Kasım ayında, Çin’in merkez bankası ve düzenleyicileri, kredi sunan teknoloji firmaları için sermaye gereksinimleri gibi hükümleri içeren sözde mikro finansmanla ilgili taslak kurallar yayınlamıştı.

Ekim ayında ise Çin hükümeti, şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl işlediğini düzenlemeyi amaçlayan bir kişisel veri koruma yasası taslağı hazırlamıştı. Pekin merkezli bir araştırma şirketi olan Trivium China’nın ortağı Kendra Schaefer’e göre, tüm bu düzenlemeler, Çin’in büyük bir küresel teknoloji gücü haline gelme çabasının bir parçası olarak planlanıyor.

Pekin, son zamanlarda ülkenin teknoloji firmalarına karşı daha sert bir tavır almış görünüyor. Kasım ayında düzenleyiciler, Alibaba’nın finans iştiraki Ant Group’u dünyanın en büyük ilk halka arzına (IPO) yönelik planları askıya almaya zorlarken, şirket düzenleyici değişikliklerle uğraştı. Geçtiğimiz ay, Alibaba ve diğer iki firma, yetkililere geçmiş satın almalarla ilgili uygun beyanlarda bulunmadıkları için para cezasına çarptırıldı.

Teknoloji düzenlemelerinde kapsamlı değişiklikler getiren sadece Çin değil. Avrupa Birliği bu konuda belki de dünyanın en agresif davranan bölgesi oldu. 2016 yılında onaylanan Genel Veri Koruma Yönetmeliği , kullanıcı verilerinin nasıl işlendiğine ilişkin kurallar getirmeyi amaçladı ve bir dönüm noktası olarak görülüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum