Yatırım yapmaya başla!

Çin Teknoloji Şirketleri Bankaların da Desteğiyle Çok Daha Güçlü Büyüyor!

Çinli teknoloji şirketleri her geçen gün biraz daha güçlenirken, fintech alanındaki yükselişleri gözden kaçmıyor. İşte bankaların da desteklediği teknoloji firmaları ve gelinen durum;
Çin Teknoloji Şirketleri Bankaların da Desteğiyle Çok Daha Güçlü Büyüyor!

Yatırım seçeneklerinin azlığı, yüksek akıllı telefon ve internet nüfuzu, hanehalkı servetindeki hızlı büyüme gibi faktörler Çin’de finansal hizmetler için benzersiz bir ortam yarattı. Moody’s analisti David Yin konuyla ilgili olarak; neredeyse tüm ortak ölçekli ve ticari Çinli bankaların, son birkaç yıl içinde Alibaba, Tencent, Baidu gibi teknoloji devleriyle anlaşma imzaladığını söyledi.

Keza Alibaba’nın finansal kanadı Ant Financial da teknoloji servisi ücretlerinin önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde işin en önemli ayaklarından biri olacağı yönünde öngörüde bulundu. Tüm bunlar, Çinli teknoloji şirketlerinin giderek güçlendiğini gösterirken, birçok yerel bankanın kendi şirket içi hizmetlerini inşa etmek yerine şirketlere yardım etmesi de durumu destekledi.

Moody’s kıdemli analisti Nicholas Zhu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde bankaların yerinin değişme ya da bozulma riskinin olmadığını bildirdi.

Nicholas Zhu Çinli Bankalar Teknoloji Şirketleri Yorumu Zhu Çinli bankaların bunun yerine, rakip bankaları yenebilmeleri için finansal teknoloji ortaklarıyla yakın çalışma sürdürme baskısı altında olduğunu dile getirdi. Keza yatırım seçeneklerinin azlığı, yüksek akıllı telefon ve internet nüfuzu, hanehalkı servetindeki hızlı büyüme gibi faktörler de Çin’deki finansal hizmetler için benzersiz bir ortam yarattı.

Öte yandan; yerel bankacılık sisteminin büyük bölümünü devlete ait kuruluşlar oluştururken, bunların devlete ait işletmelere risk almadan kredi vermeyi tercih ettikleri de biliniyordu.

Çin'in Yerel Bankaları Teknoloji Şirketleri Ortaklık YapıyorGünümüzde de kapsamlı kredi geçmişlerine sahip olmayan bir toplumda Çinli teknoloji şirketleri bankalara faydalı veriler sağlamaya başladı. Diğer bir ifadeyle; mobil ödemeler ve e-ticaretteki yükseliş sayesinde bankalar, kişiye borç verme riskini belirleyebilecek tüketici davranışları hakkında bilgi sahibi olmayı başardı.

Finansal teknoloji şirketlerinin ve bankaların daha fazla müşteriye ulaşma konusundaki hükümet denetiminin artmasıyla, her iki taraf da daha fazla ortak iş yapmaya yöneldi.

Hükümete Ait Çin'in Yerel Bankaları Teknoloji Şirketleri Ortaklık YapıyorNeredeyse bütün orta ölçekli ve ticari Çinli bankaların son birkaç yıl içinde Alibaba, Baidu, Tencent gibi şirketlerle anlaşma yapması da durumu doğruladı. Bu noktada, Çin’deki vaziyetin ABD bankalarının içeriden teknoloji geliştirme eğilimiyle çeliştiği görüldü.

Mesela JPMorgan bu hafta 47 milyonda fazla mobil ve online müşterisi için serbest ticaret sunmaya hazırlanıyordu. Komisyonsuz hisse senedi alım – satım işlemleri yapan ABD’li Robinhood’un da 5 milyondan fazla müşterisi olduğu biliniyor.

Sonuçta; JPMorgan’ın yeni servisinin bir müşterinin tüm mali hayatını finansal kuruma entegre etmesi anlamına geleceği söylenmiş, bunun veri için epey elverişli olacağı belirtilmişti.

JPMorgan Gibi ABD Bankaları Kendi Teknolojisini Geliştirmeye ÇalışıyorAncak Çin’e bakıldığında mobil ödeme uygulamalarının elinde zaten büyük bir veri olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Örneğin Ant Financial’a bağlı Alipay, 15 yıldan kısa sürede 520 milyon kullanıcıya ulaştı ve araştırmalara göre servis mobil kullanıcıların % 51’den fazlasına ulaştı. Buna nazaran, Çin’in en büyük 3 bankasının uygulamasının kullanım oranı % 7 ila % 11 seviyesinde kaldı.

Ant Financial’ın son birkaç ay içinde Shanghai Pudong Development Bank, Huaxia Bank ve China Everbright Bank dahil olmak üzere pek çok bankayla yeni ortaklıklar kurması da teknoloji şirketleri ile bankalar arasındaki işbirliğini gözler önüne serdi. Morgan Stanley ve Merrill Lynch’te yöneticilik yapmış olan Ben Bystrom da Çinli finansal teknoloji firmalarının mobil ödeme sistemini domine etmelerinin bir sonucu olarak çok güçlü finansal varlıklara dönüşeceklerini söyledi. Ayrıca Çinli firmaların küresel anlamda her zamankinden çok daha iyi rekabet ettiklerinin üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum