Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkezli Teknoloji Şirketlerine ABD Tarafından Yaptırım Uygulanabilir

Trump yönetiminin Çin merkezli şirketlerin teknoloji kopyalama faaliyetlerini sürdürmesi halinde kara listeye alabileceği belirtiliyor.
Çin Merkezli Teknoloji Şirketlerine ABD Tarafından Yaptırım Uygulanabilir

Global arenada son yıllarda en çok konuşulan konulardan biri olarak ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarını gösterebiliriz. Trump yönetiminin Çin’e yönelik uyguladığı pek çok yaptırım mevcut. Bu yaptırımlardan teknoloji şirketleri de nasibini alıyor. ABD yaptırımlardan en çok etkilenen Çinli teknoloji şirketlerinin başında ise Huawei geliyor. Alınan karar nedeniyle Huawei pek çok ABD’li firma tarafından kara listeye alınmış durumda. Şirketin yeni çıkan akıllı telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor.

Gelen son haberler ise bu yaptırımların artarak devam edebileceğini işaret ediyor. Washington Post’ta yer alan habere göre Çin merkezli teknoloji şirketlerinin kopyalama faaliyetleri ile kara listeye alınabileceği konuşuluyor. Dünya genelinde büyük ticaret hacmine sahip olan Çinli şirketlere yöneltilen suçlamaların başında başka firmalardan yapılan izinsiz kopyalamalar geliyor. Bu durum şirketlerin başına yeni işler açabilir.

Çinli Şirketlere Kara Liste Yolda

Çinli Şirketlere Kara Liste Yolda

Ticaret savaşlarına dair gündem önümüzdeki günlerde durulacak gibi görünmüyor. Uzun zamandır iki ülke arasında yaşanan çekişmede Trump yönetimi tarafından yeni bir dönem başlayabilir. Washington Post’un yayınladığı haberde sıkça teknoloji kopyalama faaliyetlerinde bulunan Çin merkezli şirketlerin Trump yönetimi tarafından yeni bir yaptırım ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Beyaz Saray’da danışman Peter Navarro’nun Çin merkezli şirketlerin Amerika’ya ait telif haklarını ve patentlerini sürekli ihlal ettiğini ve izinsiz kopyaladığını söylediği iddia edildi Bu faaliyetlerin devam etmesi halinde Ticaret Bakanlığı’nın yeni bir yürütme emri hazırlayabileceği konuşuluyor. Alınacak kararda Çinli şirketlerin kara listeye alınması için ulusal güvenlik tehdidi oluşturması gerekmeyecek. Şirketlerin izinsiz yapmış olduğu kopyalamalar kara listeye alınmak için yeterli olacak.

Yeni Yaptırımlar Gelebilir

Yeni Yaptırımlar Gelebilir

Washington Post gazetesinde yer alan habere Beyaz Saray Danışmanı Navarro’dan açıklama gecikmedi. Navarro iddiaları ‘sahte’ olarak tanımladı. Gazete ise bu açıklama sonrası söz konusu emirle ilgili basılı kopyaları gördüğünü belirtiyor. Söz konusu yaptırımların uygulanması halinde potansiyel gücün kötüye kullanımı nedeniyle Trump yönetimine yeni suçlamalar yöneltilebilir.

Halihazırda Çin ve ABD arasında ticari konularda çok sayıda anlaşmazlık mevcut. Çin merkezli pek çok teknoloji şirketi mevcut ve dünya genelinde büyük pazar payına sahip. ABD cephesinden gelecek olan yeni yaptırımlar bu şirketlere büyük zararlar verebilir. Önümüzdeki günler iki ülke arasında yeni gelişmelere gebe gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum